شاخک های بینی | کوچک کردن شاخک های بینی

دکتر گیلانی - جراح گوش حلق بینی

شاخک های بینی قفسه هایی هستند که در دو طرف بینی قرار گرفته اند. شاخک های اصلی، در واقع شاخک های وسطی و شاخک های پایینی هستند. آنها به طور طبیعی بزرگ و کوچک می شوند.

عوامل تورم شاخک های بینی :

شاخک های بینی  هنگام سرماخوردگی یا عفونت بزرگ می شوند زیرا جریان خون وارد آنها می شود تا با عفونت مبارزه کند. شاخک ها ی بینی  هنگامی که شما دچار آلرژی می شوید نیز بزرگ می شوند در این دوران معمولا متورم و رنگ پریده می شوند.

شاخک های بینی چه وظایفی دارند:

1-شاخک های بینی ، آنها هوای تنفس شده را قبل از اینکه به شش ها برسد گرم می کنند. 2-میلیون ها مژک روی شاخک ها را پوشانده است که وظیفه ی آنها حفظ بدن در مقابل عفونت و آلرژن هایی است که با هوای تنفسی وارد بینی می شود. آنها محیط خوبی برای گلبول های سفید خون فراهم می کنند.

3-همچنین باکتری هایی به نام لیزوزیم را برای مبارزه با عفونت جمع آوری می کنند. آنها به عنوان یک بافت  برای هدایت بهتر جریان هوای ورودی به کار می روند.

روش های جراحی:

*یکی از روش ها این است که قسمت کوچکی از شاخک های بینی  بریده شوند به اندازه ای که مقدار مژک های برداشته شده زیاد نباشد. در موارد خاص موقعیت شاخک ها ی بینی به گونه ای است که شاخک وسطی جلوی تخلیه ی سینوس ها را گرفته است. به هر حال هر کاری برای شاخک ها انجام شود، راه های مختلفی برای انجام آن وجود دارد.

*یکی دیگر از روش های جراحی ، کاهش زیر مخاطی شاخک ها نامیده می شود. به این معنی که جراح یک برش ایجاد کرده و سپس پوست شاخک ها ی بینی که به آن لایه ی مخاطی گفته می شود بالا می کشد. پس از آن استخوان اضافی حذف می شود و شاخک ها ی بینی از تیغه ی وسط بینی دور تر می شوند. این روش معمولا مژک ها را حفظ کرده و کارایی بینی را از بین نمی برد.

* یک روش دیگر، شاخک های بینی  را می توان هم به وسیله ی اسید و هم به وسیله لیزر اصلاح کرد. خطوط موازی با فضاهای خالی بین آنها کشیده می شود. متاسفانه در این روش مژک های مفید از بین می روند. لیزر می تواند زیر مخاط نیز به کار برده شود. در این صورت فقط بافتی که زیر پوشش شاخک ها قرار دارد تحت تاثیر قرار می گیرد.

گاهی اوقات اتفاق می افتد که شاخک های بینی در روزی که به دکتر مراجعه می کنید متورم می شود. و اگر شما از گرفتگی بینی خود شکایت کنید، این تصور ایجاد می شود که باید شاخک ها را کوچک کرد. در این زمان بزرگ شدن شاخک های بینی  را می توان با عکسبرداری به وسیله اشعه ی ایکس تشخیص داد.

 


شاخک های بینی ساختارهایی در دیواره کناری داخل بینی تان هستند و بصورت برجستگی هایی درداخل راه هوایی بینی دیده می شوند .

نکته مهم :
شاخک ها بینی  بطور کامل برداشته نمی شوند.برداشت کامل شاخک های بینی می تواند موجب یک بینی بسیار خشک و پر از دلمه شود.

 

برای درمان و جراحی شاخک های بینی به دکتر سید رضا عابدین گیلانی متخصص گوش خلق بینی مراجعه کنید.

 

شماره تلفن و آدرس دکتر سیدرضا عابدین گیلانی در سایت درج شده است.

برچسب ها : درمان شاخک های بینی - کوچک کردن شاخک های بینی - اصلاح شاخک های بینی - تورم شاخک های بینی

 شاخک های بینی | کوچک کردن شاخک های بینی