جوش در گوش | علت جوش در گوش

دکتر گیلانی - جراح گوش حلق بینی


جوش‌های سر سفید زمانی اتفاق می‌افتد که چربی و یا سبوم منافذ پوست را ببندد. جوش سر سیاه هم در زمانی روی می‌دهد که سبوم در معرض هوا قرار گرفته و تیره رنگ شود. کیسه‌ای که حاوی سبوم است در زیر پوست قرار دارد و امکان دارد بترکد و خارش ایجاد کند و یا حتی عفونی شده و ایجاد کیست و غده کند.

جوش در گوش در شکل‌های مختلف پدیدار می‌شود، نظیر لاله‌ی گوش و کانال خارجی گوش. پوست گوش خارجی، غضروف گوش را پوشش می‌دهد و دارای مقداری چربی زیر پوستی است. پوست کانال گوش، دارای پیاز‌های مو (سلول‌های مو) است و همچنین غددی است که روغن و جرم گوش تولید می‌کند.

اگر این غدد بیش از حد تولید چربی کنند منجر به شکل گیری آکنه در گوش شما می‌شود. آکنه همچنین زمانی روی می‌دهد که سلول‌های مرده پوست و یا باکتری در منافذ پوستی جمع شوند.

زمانی که چنین اتفاقی روی دهد، ممکن است شما در ناحیه‌ای که منافذ پوستی توسط باکتری‌ها و یا سلول‌های مرده پوستی احاطه شده ایجاد جوش و یا آکنه کند. اگر چربی باقی بماند و یا باکتری‌ها در منافذ پوست جمع شوند جوش داخل گوش ایجاد می‌شود.

برخی از عوامل ایجاد جوش در گوش عبارتند از:
*استرس
*عدم توازن هورمونی
*واکنش آلرژیک به رشد مو، مواد آرایشی بهداشتی
*قرار گرفتن در معرض یک محیط آلوده یا پر از گرد و خاک
*تولید چربی بیش از اندازه غدد گوش
*استفاده مشترک از هدفون یا هدست با دیگران

*استفاده از هدفون‌های آلوده
*فرو بردن اجسام یا انگشت آلوده در گوش
*تماس یا شنا کردن در آب‌های آلوده
*سوراخ کردن گوش به روشی کثیف و آلوده
*استفاده از کلاه یا کلاه ایمنی به مدت زمان طولانی

چرا جوش‌ در گوش دردناک هستند؟

اگر تا به حال گوشتان جوش زده باشد، حتماً می‌دانید که چقدر آزاردهنده هستند؛ اگرچه اجازه دهید به صورت مناسب درمان شوند، به ندرت خطرناک هستند. احتمال اینکه جوش در گوش باعث عفونت گوش شود یا مایع جوش یواش یواش وارد گوشتان شود، بسیار کم است.

جوش‌در گوش به این خاطر خیلی دردناک هستند که پوست آن سفت است و مهمتر اینکه غضروف آنجا هست. هر گاه اطراف غضروف التهاب ایجاد شوید، نظیر اطراف بینی یا گوش، همواره با درد زیاد همراه است.

درمان جوش در  گوش:

برخلاف تمایل شخصی باید از ترکاندن جوش داخل گوش خودداری کرد. این کار قرمزی جای جوش را از بین می‌برد و یا ممکن است باعث بد‌تر شدن آن بشود.

ترکاندن جوش در گوش به باکتری‌ها فشار وارد کرده و موجب می‌شود تا باکتری به منافذ عمیق پوستی نفوذ کند. این کار موجب می‌شود تا ناحیه‌ی جوش ملتهب شده و خارش بیشتری پیدا کند. اگر شما جوش را بترکانید و چرک زیر آن بیرون آمده و ممکن است باعث ایجاد زخم شود.

اگر جوش   در گوش عفونی شود امکان دارد تبدیل به دمل شود. این تبدیل جوش به دمل خود به خود انجام می‌شود. همچنین به علت کنده شدن، سوراخ کردن و یا فشرده شدن جوش که نوعی آسیب به ناحیه‌ی جوش محسوب می‌شود، ممکن است جوش به دمل تبدیل شود.

شما می‌توانید برای رفع جوش‌های سطح پوستتان با استفاده از کمپرس گرم، جوش‌ها را نرم کرده و از روی پوست پاک سازی کنید. گرما چرک زیر جوش را به سطح پوست نزدیک می‌کند و باعث می‌شود تا به تنهایی چرک خشک و تخلیه شود. در صورت تخلیه چرک جوش داخل گوش، سریعا محل مورد نظر را با دقت پاک کنید.

شما نباید ناحیه‌ی جوش در گوش را تحریک کنید و از پخش شدن باکتری جلوگیری کنید. از تمیز شدن ناحیه‌ی مورد نظر اطمینان حاصل نمایید.

پماد‌های موضعی


درمان‌های موضعی برگرفته از ویتامین A. بصورت بدون نسخه و با نسخه در اختیار شما قرار می‌گیرد. ترتینوئین معروف‌ترین پماد موضعی است که بدون نسخه در اختیار شما قرار می‌گیرد.


آنتی بیوتیک

پزشک ممکن است در مواردی که آکنه همراه با باکتری است آنتی بیوتیک‌هایی نظیر مینوسیکلین و داکسی سایکلین پیشنهاد دهد. اما باید مراقب مقاومت بدن به آنتی بیوتیک و درمان‌های آنتی بیوتیکی بود. این نگرانی‌ها در گذشته مسئله‌ی مهمی نبوده است.

 


جوش های داخل گوش معمولا درد بسیاری دارند مخصوصا اگر با دست یا وسیله خارجی زمانی که یک جوش در گوش رخ دهد


جوش در گوش نیز درست مثل بقیه نقاط بدن هستند. این جوش ها می توانند نتیجه ماندن بقایای شامپو، خاک و آلودگی و یا خود موم گوش باشند که بطور طبیعی در گوش تولید می شود تا از ورود آلودگی ها به داخل آن جلوگیری کند.

برای درمان جوش در گوش به متخصص گوش حلق بینی دکتر سیدرضاعابدین گیلانی مراجعه کنید.

برای دریافت علت و درمان با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

 

برچسب ها : جوش در گوش - نشانه های جوش در گوش - علت جوش در گوش - درمان و برطرف کردن جوش در گوش

جوش در گوش | علت جوش در گوش