برجستگی لاله گوش

دکتر گیلانی - جراح گوش حلق بینی

در 6 تا 7 سالگی لاله گوش به اندازه کامل خود رسیده است و اعلام می‌کنیم بهترین سن برای جراحی اصلاح و خواباندن برجستگی لاله گوش قبل از ورود به مدرسه است، هر چند برای این عمل هیچ‌وقت دیر نیست و عملا اکثریت مراجعه‌کنندگان برای کم کردن برجستگی لاله گوش را نوجوانان و جوانان تشکیل می‌دهند.

عمل اصلاح برجستگی لاله گوش با هر سه روش بی‌حسی موضعی‌، نیمه‌بیهوشی یا بیهوشی کامل قابل انجام است. در انتخاب نوع بیهوشی نظر متقاضی عمل گوش درنظر گرفته خواهد شد .

محل برش ما پشت لاله گوش است. خوشبختانه در این محل عصب حرکتی یا رگ مهمی وجود ندارد. ابتدا باریکه نازکی از پوست پشت گوش برداشته می‌شود سپس برای خواباندن غضروف  و یا برجستگی لاله گوش و نزدیک کردن آن به سر و همچنین برای جلوگیری از برگشت غضروف لاله گوش به حالت اولیه، پشت غضروف گوش را ‌در قسمت‌های لازم تراشیده و با کمک بخیه‌های دائمی چین و شکنج‌های مربوطه را ایجاد می‌کنیم و درنهایت برش پوستی را می‌دوزیم. از آنجا که محل برش، پشت لاله گوش است، بعد از عمل جای برش قابل رویت نیست. لازم به تذکر است که هدف از عمل اتوپلاستی نزدیک شدن لاله‌های گوش به سر و قرینه بودن آنهاست لذا اگر لاله‌های گوش غیرقرینه هستند، می‌توان هر گوش را به اندازه متفاوتی به سر نزدیک کرد یا حتی فقط یک گوش را عمل کرد که درنهایت هر دو گوش قرینه باشند.

 از آنجا که غضروف لاله گوش خاصیت ارتجاعی دارد بعد از عمل جراحی زیبایی لاله گوش ممکن است  لاله گوش مجددا کمی به حالت اولیه برگردد. برای جلوگیری ازبرجستگی لاله گوش مجدا، جراح هنگام عمل سعی می‌کند لاله گوش را کمی بیشتر از حد لازم بخواباند تا بعد از برگشتی که لاله گوش خواهد داشت، وضعیت لاله گوش نرمال باشد. با وجود این در موارد نادری ممکن است برجستگی لاله گوش به حدی باشد که لازم باشد مجددا روی گوش بیمار عمل ترمیمی انجام شود.

کسانی که به‌طور مادرزادی یک یا هر دو لاله گوش را ندارند یا اندازه لاله گوش آنها کوچک است یا حالت آن غیرطبیعی است نیز می‌توانند از جراحی ترمیمی لاله گوش بهره ببرند. در مواردی که قبلا یک لاله گوش فردی به‌دلیل تصادف، نزاع و... از بین رفته است، استفاده از پروتز لاله گوش می‌تواند کمک‌کننده باشد.

برچسب ها : جراحی گوش - جراحی لاله گوش - جراحی زیبایی گوش

برجستگی لاله گوش