معرفی : بهترین دکتر دندانپزشکی در تهران

اثر مصرف برخی داروها برروی گوش

دکتر گیلانی - جراح گوش حلق بینی

مسمومیت گوش :

این  آسیب به گوش، به ویژه حلزون گوش، اعصاب شنوایی و وستیبول گوش بر اثر برخی مواد سمی اطلاق میگردد. ازعلائم  آن اختلالات موقت و یا دایم بر روی حس تعادل و قوای شنوایی از جمله تاثیرات این قبیل مواد مسمیت زا میباشد. بعضی از مواقع با قطع مصرف داروهای مضر دستگاه شنوایی، مشکلات شنوایی ایجاد شده بر طرف گردیده و قوای شنوایی به حالت اول باز میگردد.

هنگامی که داروی مصرف شود که اثر جانبی آن آسیب به سیستم شنوایی باشد ، در ابتدا از علائم آن  بروز وزوز باصدایی شبیه زنگ و یا سوت است. در صورتی که شخص همچنان به مصرف دارو ادامه دهد کم شنوایی در ابتدا در فرکانسهای بالا رخ میدهد که برای فرد قابل درک شدن نیست . تا زمانیکه فرد تحت آزمونهای شنوایی قرار نگیرد متوجه بروز کم شنوایی نمی شود. با ادامه مصرف، آسیب به فرکانسهای دیگر هم وارد می شود و فرد متوجه بروز کم شنوایی می شود . در واقع فرد زمانی متوجه کم شنوایی می شود که بخش عمده ای از حلزون دچار آسیب شده است و در اغلب موارد دیگر این آسیب قابل درمان نیست.

 بروز کم شنوایی در گوش در اثر داروها که ایجاد می شود مانند :

آمینوگلیکوزیدها

امینوگلیکوزیدها بر خلاف سایر آنتی بیوتیک ها به ویژه اگر در دوز بالا  و یا به مدت طولانی مصرف شوند، می توانند ایجاد کم شنوایی کنند.


داروهای دیورتیک (ادراد آور)
این دارو دیوررتیک ها می توانند کم شنوایی ایجاد کنند .کم شنوایی در اثر داروها در برخی مواقع حاصل این نوع داروها معمولا موقتی بوده و علائمی چون وزوز و احساس پری در گوش را نیز به دنبال دارند. با پرهیز از تزریق وریدی این داروها می توان از بروز مسمیت گوش جلوگیری نمود.


داروهای شیمی درمانی
 استفاده از  داروهای شیمی درمانی نیزباعث  ایجاد مسمیت برای گوش می کنند. این داروها عبارتند از :سیس پلاتین، بلئومایسین،فلوروراسیل،نیتروژن موستارد  می باشد که باعث وزوز،کم شنوایی و درد گوش می شوند.کم شنوایی ناشی از آنها معمولا دوطرفه بوده  و معمولا دایمی است .


داروهای ضد مالاریا
در بین داروهای داروهای ضد مالاریا، کینین و کلوروکین برای گوش اثر اتوتوکسیسیتی دارد.


داروهای موضعی گوش
البته در بیشتر داروهای موضعی گوش دارو هایی هستند که برای درمان عفونت های گوش میانی یا اگزمای گوش کاربرد دارند. که  باعث مرگ سلول های مویی شوند. که بیشتر آنها در گروه آنتی بیوتیک قرار دارند.ا ین داروها شامل پلی میکسین B   و پروپیلن گلیکول هستند.


– سالیسیلات ها

برخی از انواع داروهایی که در این دسته قرار می گیرند موجب افزایش وزوز گوش و کاهش شنوایی می شوند هر چند که این اثرات موقتی است و پس از مدتی درمان خواهد شد . مصرف آسپرین در دوز بالا می تواند تاثیرات سمی داشته باشد .میزان کاهش شنوایی ای که توسط این دارو ایجاد می شود از خفیف تا متوسط بوده و باعث ایجاد علایم کم شنوایی flat در هر دو گوش می شود .

 

اثر داروهای آنتی بیوتیک بر گوش

آریترومایسین :

این دارو باعث تاثیرات منفی ای که این دارو بر روی سیستم شنوایی می گذارد می تواند غیر قابل جبران باشد و برای همیشه باقی بماند برای مثال اختلالات وزوز و کاهش شنوایی حسی عصبی . اگر دارای بیماری های اختلال کبد و کلیه هستید قبل از مصرف این دارو حتما با پزشک خود مشورت نمایید.


کینین :

کینین دارویی است که برای پیشگیری از مالاریا و آرتریت روماتوئید تجویز می گردد و متاسفانه همانند سالیسیلات ها دارای اثرات منفی ایجاد وزوز گوش و کاهش شنوایی و سرگیجه می باشد.

البته این تعدادی از داروهایی می باشد که باعث کم شنوایی در گوش می شود .

  

برچسب ها : کم شنوایی در اثر داروها - تاثیر داروها برسیستم شنوایی - عوارض جانبی برخی از داروها گوش - اثر مصرف برخی داروها برروی گوش

اثر مصرف برخی داروها برروی گوش

مطالب پیشنهادی ما:

امروزه برای خرید قطعات یدکی خودرو خود میتوانید با فروشگاه لوازم یدکی که معرفی میکنیم بیشتر آشنا شوید و روی قطعات یدکی ارسالی این فروشگاه حساب باز کنید چرا که در بازار چراغ برق فعالیت دارند و میتوانید درب منزل و یا تعمیرگاه قطعات یدکی خود را تحویل بگیرید چرا که ما این فروشگاه را به رسمیت میشناسیم برای خرید لوازم یدکی تخصصی مزدا میتوانید وارد لینک فروشگاه شوید.


نمایندگی فروش مانیتور تصویری خودروهای ایرانی و خارجی با ضمانت 1 ساله ضبط تصویری,ارزان ترین و با کیفیت ترین مانیتور تصویری با ضمانت تعویض یک هفته ای ضبط تصویری