معرفی : بهترین دکتر دندانپزشکی در تهران

جسم خارجی در بینی کودکان

دکتر گیلانی - جراح گوش حلق بینی

در اکثر موارد کودکان خردسال در شیطانت های کودکانه خود ممکن است اشیای کوچکی را به داخل بینی خود فرو کنند. در واقع این اجسام خارجی در بینی کودکان می توانند سبب انسداد بینی و ایجاد عفونت شوند. حتی این اجسام نوک تیز می توانند به بافت ها آسیب برسانند

تشخیص وجود جسم خارجی در بینی کودکان :
- تنفس سخت یا صدادار از راه بینی
- تورم بینی
- ترشح بدبو
-دارای لکه های خونی که نشان می دهد احتمالا یک جسم خارجی در بینی کودکان مدتی است که (در بینی ) گیر افتاده است .


معاینه بالینی برای تشخیص قطعی جسم خارجی در بینی کودکان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در بسیاری از موارد، پزشک با مشاهده داخل بینی کودک، جسم خارجی را رویت می‌کند. اگر شرح حال بیمار منفی باشد و پزشک هم در معاینه اثری از جسم خارجی در بینی کودکان مشاهده نکند، باز هم به طور قطع و یقین نمی‌توان گفت که جسم خارجی وجود ندارد. در این صورت معمولا تا بروز علائم تاخیری، تشخیص وجود جسم خارجی در بینی کودکان  به تاخیر می‌افتد.


اگر خروج چرک از بینی و علایم انسدادی یک طرفه باشد، باید به وجود جسم خارجی  در بینی کودکان شک کرد، که معمولن با معاینه ی بینی توسط اسپکولوم بینی قابل مشاهده است.

ابتدا باید ترشحات چرکی را تخلیه کرد تا جسم خارجی قابل رویت باشد، سپس می توان آن را به کمک ساکشن یا داروهای ضد احتقان خارج کرد. جسم خارجی بیشتر در قسمت قدامی قرار گرفته است ولی با دستکاری افراد بی تجربه، به قسمت های عقب تر خواهد رفت.

عوارض جسم خارجی در بینی کودکان :

در واقع وجود جسم خارجی در بینی کودکان موجب اضافه شدن عفونت و ترشح چرکی، بدبو ویا ترشح خونی می شود. آسیب موضعی ناشی از جسم خارجی در بینی کودکان در طولانی مدت، یا آسیب قلیایی ناشی از باتری می تواند منجر به تخریب غضروفی گردد. با از دست دادن مخاط و غضروف دیواره ای ممکن است دیواره بینی سوراخ شود.

قرارگرفتن باتری ها به عنوان جسم خارجی  در بینی می توانند بسیار خطرناک باشند و با نشت قلیا، در عرض چند ساعت درد و تخریب موضعی بافتی ایجاد کنند.

 وجود جسم خارجی در طولانی مدت، ابتلا به کزاز در کودکانی که واکسینه نشدن را زیاد می کند

درمان جسم خارجی در بینی کودکان:

باید یک معاینه ی سریع انجام شود تا وجود جسم خارجی در بینی کودکان و نیاز به خارج کردن اورژانسی آن صورت بگیرید. پس از تشخیص جسم خارجی باید فوری خارج شود تا احتمال آسپیراسیون و بروز نکروز موضعی بافتی به حداقل برسد.

برای خارج کردن، از بی حسی موضعی و فورسپس یا ساکشن بینی استفاده شود. در صورتی که تورم، خونریزی یا رشد بافتی موضعی مشهود باشد باید تحت بیهوشی عمومی اقدام به خروج جسم کرد.

پس از خارج کردن جسم از بینی، عفونت سریع برطرف می شود و به درمان  دیگری احتیاج نیست.

البته باید توجه داشت در صورت بروز این مشکل جسم خارجی در بینی کودکان باید حتما به پزشک گوش حلق و بینی مراجعه کنید.


 

برچسب ها : جسم خارجی در بینی کودکان - وارد کردن اشیاخارجی در بینی توسط کودکان - خارج کردن چسم خارجی از بینی کودکان

جسم خارجی در بینی کودکان

مطالب پیشنهادی ما:

امروزه برای خرید قطعات یدکی خودرو خود میتوانید با فروشگاه لوازم یدکی که معرفی میکنیم بیشتر آشنا شوید و روی قطعات یدکی ارسالی این فروشگاه حساب باز کنید چرا که در بازار چراغ برق فعالیت دارند و میتوانید درب منزل و یا تعمیرگاه قطعات یدکی خود را تحویل بگیرید چرا که ما این فروشگاه را به رسمیت میشناسیم برای خرید لوازم یدکی تخصصی مزدا میتوانید وارد لینک فروشگاه شوید.


نمایندگی فروش مانیتور تصویری خودروهای ایرانی و خارجی با ضمانت 1 ساله ضبط تصویری,ارزان ترین و با کیفیت ترین مانیتور تصویری با ضمانت تعویض یک هفته ای ضبط تصویری