معرفی : بهترین دکتر دندانپزشکی در تهران

پیری گوش | دلایل پیری گوش

دکتر گیلانی - جراح گوش حلق بینی

پیری گوش چیست؟

باید بگوییم که پیری گوش افت تدریجی و پیشرونده‌ی کم شنوایی حسی-عصبی است و رایج ترین علت کم شنوایی محسوب می‌شود. در اکثر اوقات ، پیرگوشی هر دو گوش را به یک میزان درگیر می‌کند و معمولا از سن 50 سالگی شروع می‌شود. تقریبا 30 تا 35 درصد افراد 65 ساله و بالاتر درجاتی از پیری گوش را دارا هستند.

ویژگی های پیری گوش

1-در حقیقت این پیری گوش ویژگی دارد که در آن صداها در محدوده ی فرکانس‌های زیر نسبت به صداهای بم سخت تر شنیده می‌شوند. در نتیجه، درک و تشخیص کلمات تحت تاثیر قرار می‌گیرد. در واقع، صداها شنیده می‌شوند ولی تشخیص و تفکیک داده نمی‌شوند.

2-از دیگر ویژگی های پیری گوش، بدتر شدن تشخیص کلمات در محیط های نویزی و پر سر وصدا است.


3-باید دانست که بین پیرگوشی و فاکتورهای خطری مانند سیگار کشیدن، فشار خون بالا و بیماری دیابت ارتباطی وجود دارد.

4-با بالا رفتن و افزایش سن  پیری گوش بر سلول های مویی گوش داخلی و اعصاب گوش تاثیر می گذارد و عملکرد آنها را کم و یا از بین می‌برد.

5-به علاوه، فاکتور ارث و ژنتیک نیز عامل مهمی در پیرگوشی محسوب می‌شود.

 

 

پیرگوشی زودرس (در جوانی)

در بزگسالان 18 تا 49 سال شنوایی بایستی هنجار باشد ولی در جامعه امروز متاسفانه به واسطه استفاده بیش از حد از هدفون‌ها و گوش دادن موسیقی با صدای بلند، سن پیرگوشی کاهش یافته است. صدای بلند سبب آسیب به سلول های گوش و پیرگوشی زودرس می‌شود. هدفون‌ها می توانند صدایی تا 115 دسی بل ایجاد کنند که برای شنوایی بسیار مضر است. اجتناب از قرار گرفتن در محیط های پر سر و صدا و گوش دادن موسیقی با صدای آهسته سبب جلوگیری از پیرگوشی در جوانی می‌شود.

علل وعوامل پیری گوش

1-قرارگرفتن در معرض صداها ی بلند

2-از دست دادن سلول های مو

3-عوامل ارثی

4-پیری و سالخوردگی

5-شرایط مختلف از جمله بیماری های دیابت و قلبی

6-عوارض جانبی برخی از داروها مانند آسپرین و بعضی از آنتی بیوتیک ها

چگونه پیری گوش را درمان کنیم؟

در واقع همان طور گفتیم پیری گوش باید حتما درمان شود، چون منجر به انزوا و افسردگی فرد سالمند خواهد شد. در درمان پیری گوش ابتدا باید بیماری های تشدید کننده ی آن مانند فشار خون بالا، بیماری های قلبی و عروقی، دیابت و ... کنترل شود. فرد نباید در معرض صداهای بسیار بلند قرار بگیرد و در این موقعیت ها باید از هدفون یا پلاگ های ضد صوت استفاده کند. مهم ترین و تاثیرگذارترین عامل در درمان پیری گوش استفاده از سمعک است.درمان پیری گوش با سمعک

بهترین راه حل درمانی پیری گوش استفاده از سمعک است. سمعک سبب جبران کم شنوایی حسی-عصبی ناشی از سن می‌شود و تشخیص گفتار را بسیار بهبود می‌بخشد. البته باید توجه داشت که هر چقدر سمعک زودتر تجویز و استفاده شود بهتر و بیشتر تاثیرگذار خواهد بود. بنابراین، تجویز سمعک باید در اولویت قرار بگیرد. همچنین، سمعک سبب جلوگیری از پیشرفت پیرگوشی می‌شود.

نشانه های پیری گوش (کاهش شنوایی)

-غالباً در پیر گوشی، صداها وضوح خود را از دست می دهند و ضعیف تر شنیده می شوند. در نتیجه ، شنوایی دشوار می شود و فرد صحبت دیگران را به سختی درک می کند.

-در اینجا حرف های دیگران به شکل نا مفهوم شنیده می شوند.

-در واقع صداهای زیر مثل «س» به سختی شنیده می شوند.

-برای این افراد درک مکالمه ها به ویژه در صورت وجود صداهای زمینه ای دشوار می شود.

-صدای بم مردها راحت تر از صدای زیر زن ها شنیده می شود.

-بعضی از صداها آزار دهنده یا بیش از حد بلند به نظر می رسند.

-وزوز یک یا هر دو گوش ممکن است موجود باشد.

برچسب ها : پیری گوش - دلایل پیری گوش - راه های درمان پیری گوش - عوارض پیری گوش

پیری گوش | دلایل پیری گوش

مطالب پیشنهادی ما:

امروزه برای خرید قطعات یدکی خودرو خود میتوانید با فروشگاه لوازم یدکی که معرفی میکنیم بیشتر آشنا شوید و روی قطعات یدکی ارسالی این فروشگاه حساب باز کنید چرا که در بازار چراغ برق فعالیت دارند و میتوانید درب منزل و یا تعمیرگاه قطعات یدکی خود را تحویل بگیرید چرا که ما این فروشگاه را به رسمیت میشناسیم برای خرید لوازم یدکی تخصصی مزدا میتوانید وارد لینک فروشگاه شوید.


نمایندگی فروش مانیتور تصویری خودروهای ایرانی و خارجی با ضمانت 1 ساله ضبط تصویری,ارزان ترین و با کیفیت ترین مانیتور تصویری با ضمانت تعویض یک هفته ای ضبط تصویری