کلستئاتوم

دکتر گیلانی - جراح گوش حلق بینی

کلستئاتوم رشد پوست در محل نابجا یعنی گوش میانی (پشت پرده گوش)است. کلستئاتوم به علت عفونت مکرر گوش ایجاد می شود که سبب رشد به سمت داخل پرده گوش می گردد.

کلستئاتوم به شکل کیست یاکیسه ای است که لایه هایی ازپوست قدیمی را که در قسمت داخلی گوش تولید می شود به بیرون می ریزد.این توده می تواند بزرگ شود و استخوانچه های گوش میانی را تخریب کند.

علائم این بیماری عملکرد بد شیپور استاش و همچنین عفونت گوش میانی است.

کلستئاتوم مادرزادی نوعی دیگر این بیماری است که از زمان تولد در گوش میانی یا استخوان های قائده جمجمه و اطراف گوش است.

کلستئاتوم باعث فشار یا احساس پری در گوش شده و همزمان باعث کاهش شنوایی می شود.اگر درمان نشود این بیماری باعث آبسه مغزی،مننژیت ،ناشنوایی و به ندرت مرگ ممکن رخ دهد.

معاینه بالینی توسط جراح گوش و حلق وبینی می تواند وجود کلستئاتوم را تایید کند. درمان ابتدایی شامل تمیر کردن گوش ،آنتی بیوتیک و قطره های موضعی گوش است.

 این بیماری نیاز به جراحی فوری دارد تا بیمار از عوارض جدی در امان باشد.هدف اصلی این جراحی  از بین بردن کلستئاتوم و عفونت و هدف دوم بازسازی پرده گوش است.این جراحی به بیهوشی بیمار انجام می شود.

در مواردی تخریب شدید گوش ،بازسازی مقدر نمی باشد و به جراحی دوم که 6 تا 12 ماه بعد از عمل اول صورت میگیرد،که هدف آن برقراری شنوایی و همزمان مشاهده مجدد گوش میانی ماستوئید از نظر کلستئاتوم باقیمانده انجام می شود.

برچسب ها : کلستئاتوم ،جراحی گوش میانی ، جراحی کلستئاتوم

کلستئاتوم