غده پشت گوش | علت غده پشت گوش

دکتر گیلانی - جراح گوش حلق بینی

توده یا برجستگی پشت گوش علت های زیادی دارد که می تواند باعث درد شود. این توده ممکن بر اثر آبسه،تورم غدد لنفاوی یا عفونت گوش ایجاد میشود.برآمدگی پشت گوش می تواند دلایل زیادی داشته باشد، ممکن است در زمان ابتلا به عفونت، رشد بیش از حد استخوانها، به دلیل حساسیت، یا در نتیجه برخی از انواع سرطانها، برآمدگی های دردناک یا بدون دردی در پشت گوش ایجاد شود.


 برآمدگی پشت گوش می‌تواند ناشی از یک غده‌ی لنفاوی متورم، به وجود آمدن یک کیست، تومور خوش خیم، یا رشد نا به جا و بیش از حد باشد. بعضی از اوقات این برآمدگی‌ها پشت گوش سخت و دردناک هستند، بعضی مواقع نرم و قابل حرکت و در مواردی دیگر، آن‌ها به هیچ وجه باعث ایجاد درد نمی‌شوند و اگر آن ها را لمس کنید، نرم هستند.

این توده یا برجستگی  پشت گوش به اندازه کوچکی  یک نخود و یا بزرگی یک برجستگی متورم است.این برجستگی ها در بیشتر موارد از بین میرود.و در صورت از بین نرفتن این توده باید برای درمان آن به پزشک مراجعه کرد.

این توده های پشت گوش  با آنتی بیوتیک ها به همرا کرم و لوسیون های ضد عفونی بر طرف می شود.

در صورت مشاهده این توده ها از درمان خودسرانه باید پرهیز کرد. چون ممکن است بعضی از این توده ها از انواع سرطان ها باشد .

دست کاری کردن توده های پشت گوش ممکن است به گوش و حس شنوایی صدمه بزند.هر یک از این توده ها با درمان های که پزشک تجویز می کند قابل درمان است .


فاکتور‌ها و شرایطی که منجر به رشد و گسترش بر‌آمدگی‌های پشت گوش می‌شود را برای شما شرح می دهیم:


1-جوش‌ها
در واقع جوش‌ها چند نوع هستند : جوش‌های نوک تیز، کورک و برآمدگی‌های ریز بر روی سطح پوست. به این صورت که جوش‌ها ممکن است به علت تغییرات هورمونی و سطوح بالای غیر عادی هورمون‌های جنسی (هم در آقایان و هم در بانوان)، استرس، عفونت‌های باکتریایی، یا به دلایل ژنتیکی به وجود بیایند.

روش درمان:
در بعضی از مواقع ، این برآمدگی‌ها پشت گوش از بین رفته و یا کوچک‌تر می‌شوند. با این وجود، اگر این اتفاق نیافتاد، مواد شیمیایی هم، چون بنزویل پراکساید یا رتینوید می‌تواند در کاهش یا بهبودی این جوش‌ها موثر باشد. در مورد عفونت‌های باکتریایی، آنتی بیوتیک‌ها به همراه کرم‌ها و لوسیون‌های ضد عفونی کننده توصیه می‌شود.
در موارد عدم تعادل هورمونی حاد، داروهای ضد هورمون‌های جنسی یا هورمون درمانی می‌تواند بهبودی بخش باشد.


2-غدد لنفاوی متورم
در مورد بیماری غدد لنفاوی متورم که در پشت گوش نمایان می‌شوند، ممکن است به اندازه‌ی یک نخود فرنگی بزرگ شوند که پر از گلبول‌ها، و سلول‌های سفید خون و مولکول‌های سیستم ایمنی بدن می‌باشد. وجود این تورم، نرم و لطیف است و ممکن است بعضی اوقات با درد همراه باشد. هم چنین ممکن است این تورم با تب، کوفتگی و خستگی همراه باشد.
در این نوع تورم نشانه‌ی وجود عفونت در بدن بوده و با از بین رفتن عفونت، اندازه‌ی آن کاهش می‌یابد.

بیماری سرما خوردگی ، گلو درد چرکی، سینوزیت‌های باکتریایی یا ویروسی و یا انواع بیماری‌هایی، چون سل، بیماری‌های ناشی از خراش پنجه‌ی گربه، بیماری یاز (بیماری مسری و عفونی حاصله در اثر اسپیروکتی)، تولارمی یا تب خرگوش (بیماری عفونی خرگوش و موش که به انسان هم سرایت می‌کند) و نیز عفونت‌های انگلی، چون دشتینه زهری یا توکسوپلاسم  می‌تواند باعث به وجود آمدن غده‌ی لنفاوی متورم در پشت گوش شود.

روش درمان:
در واقع  یک دوره درمانی به وسیله‌ی آنتی بیوتیک‌ها، همراه با داروهای ضد التهاب و ضد آلرژی، برای مقابله با عفونت‌های باکتریایی تجویز می‌شود. در مورد عفونت‌های انگلی، داروهای مخصوص ضد انگل و آنتی بیوتیک‌های موثر در مقابل گونه‌های متعددی از میکرو ارگانیسم‌ها تجویز می‌شود.

3-آماس استخوان پس گوش (استخوان پستانی)
بیماری آماس استخوان پس گوش به علت وجود عفونت در ناحیه‌ی استخوان پستانی می‌باشد که، ساختاری شبیه ساختار کندوی زنبور داشته و پر است از فضای خالی که در آن‌ها هوا وجود دارد و در پشت گوش واقع شده است. عفونت‌های گوش میانی ممکن است به استخوان پستانی سرایت کرده که می‌تواند منجر به تورم و ناهنجاری‌های ساختاری در این استخوان شود.
این بیماری خود را با درد در ناحیه گوش، قرمزی، تورم، و برآمدگی در پشت گوش بروز می‌دهد. دیگر علائم این بیماری عبارت از سر درد، تب، از دست دادن شنوایی، خارج شدن مایعات و ترشحات از گوش و کج خلقی می‌باشد.

درمان:
استفاده از آنتی بیوتیک‌های وریدی، مانند سفتریاکسون و آنتی بیوتیک‌های خوردنی و نیز قطره‌های گوش برای جلو گیری از ترشحات گوش تجویز می‌شود.
در موارد مشخصی، درمان از طریق عمل جراحی ممکن است توصیه شود تا از این طریق با خارج کردن و در آوردن قسمتی از استخوان پستانی، این ترشحات چرکین را ریشه کن کنند، که به این جراحی ماستوئیدکتومی می‌گویند. در مواردی که گوش میانی دچار عفونت شده باشد، عمل جراحی تخلیه‌ی گوش میانی توصیه می‌شود. به این جراحی میرینگوتومی می‌گویند.

4-کیست‌های چربی و اپیدرمال (بشره‌ای یا مربوط به پوست بیرونی)
کیست‌هایی که در نتیجه‌ی بسته شدن راه‌های ترشح غدد چربی و در نتیحه‌ی آن، انباشته شدن چربی زیر پوست به وجود می‌آیند را کیست چربی می‌گویند. کیست‌های اپیدرمال در نتیجه‌ی انباشته شدن کراتین و در پی آن رشد برآمدگی زیر سطح پوست می‌باشند. ممکن است این کیست‌ها توسط باکتری‌ها آلوده شده و تبدیل به غده‌ی چرکین شوند.

درمان:

درمان شامل استفاده از ژل‌های هیدروژن پراکساید و داروهای ضد التهاب می‌باشد. در مواردی که در زیر بر‌آمدگی، چرک جمع شده باشد، آنتی بیوتیک تجویز می‌شود. دارو‌ها و تجهیزاتی که در خانه وجود دارد، مانند کمپرس آب گرم و حوله‌ی داغ می‌تواند برای از بین بردن چرک، توصیه شود.
در موارد بسیار حاد، ممکن است شکافتن و جراحی و یا لیزر درمانی توصیه شود.

5-تومورهای خوش خیم
علت به وجود آمدن  تومورهای خوش خیم که در پشت گوش ظاهر می‌شوند از بافت‌های نرم می‌باشد که می‌توانند به شکل یک غده یا برآمدگی باشند. تومور خوش خیم چربی یا لیپوما از انواع تومورهایی است که از غدد بزاقی رشد می‌کند. این تومور به صورت برآمدگی نرم، بدون درد و قابل حرکت، نمایان می‌شود.

در اینجا تومورهای خوش خیمی که از بافت‌های غدد بزاقی به وجود می آید، می‌توانند خود را تا قسمت‌های پشت گوش گسترش داده و راه شناسایی آن‌ها، بی درد بودن این برآمدگی‌ها است که ممکن است بزرگتر شود و یا اندازه‌ی آن ثابت بماند.

از دیگرتومور‌های خوش خیم که ممکن است در استخوان پستانی به وجود آمده و رشد کند، کولستیتوما نام دارد که شامل سلول‌های مخاطی فلس دار و پولک پولک می‌شود. در موارد آسان‌تر، این شرایط، پوست قسمت‌های گوش داخلی را تغییر ساختاری غیر طبیعی داده، مگر قسمت‌هایی که فاقد لایه‌ی پوست می‌باشند.

یک چنین تغییر ساختاری در پوست، منجر به نابودی بافت اطراف شده و از روی پوست، یک لایه‌ی برآمدگی معمولی پشت گوش به نظر می‌رسد. نشانه‌هایی که این تومور به همراه دارد شامل گیجی، ترشحات از گوش، و از بین رفتن شنوایی، در همان گوشی که این مشکل برای آن پیش آمده، می‌باشد.

درمان:
تومورهای چربی مشکلی ندارند ، و اغلب به دلیل زیبایی، جراحی و برداشته می‌شوند. با این وجود، بعضی از اوقات، ممکن است دردناک شوند و در تکان دادن فک، ایجاد مشکل کنند. این موارد با یک عمل جراحی بسیار ساده در یک درمانگاه محلی، برداشته می‌شوند.
لیپو ساکشن و نابود کردن شیمیایی تومورها، ممکن است در برخی از موارد توصیه شود، که بستگی به اندازه‌ی آن و تحقیقات ژنتیکیِ به عمل آمده دارد.

سرطان
از انواع مختلف سرطان و رشد تومورهای بد خیم، که ممکن است در ناحیه پشت گوش به وجود آیند، شامل سرطان پوست، سرطان غدد بزاقی مانند آماس سرطانی غدد بنا گوشی، سرطان غدد لنفاوی، مانند تومور بد خیم بافت رگی (نوعی سارکوما) که منشاء آن، سلول‌های لایه درونی رگ‌های خونی می‌باشد است، ورمی است که ناشی از رشد تومورهای بد خیم، عموماً بدون درد، می‌باشد و اندازه‌ی آن به مرور زمان بزرگ‌تر می‌شود.

درمان:
روش های درمانی شامل نابود کردن قسمت‌های سرطانی به وسیله‌ی مواد شیمیایی یا پرتو درمانی، در آوردن قسمت‌های سرطانی با جراحی و یا شیمی درمانی می‌باشد. شیوه‌ی دقیق درمانی بستگی دارد به نوع سرطان، و مرحله‌ای که سرطان پیش روی کرده است و همچنین اندازه‌ی برآمدگی.

6-تومور بد خیم بافت رگی
تومور بد خیم بافت رگی با پوسته پوسته شدن پوست خشک یا تشکیل لایه‌ای از سلول‌های پوست مرده‌ی چرب و نیز، قرمزی و التهاب در آن ناحیه شناخته می‌شود.
ممکن است علت به وجود آمدن آن، تغییرات آب و هوایی، استرس، خستگی و فرسودگی، شرایط عصبی خاص و یا حتی عفونت‌های ناشی از کپک باشد. بعضی از افرادی که مبتلا به بیماری پارکینسون، بیماری صرع و یا ایدز می‌باشند، بیشتر مستعد ابتلا به تومور بد خیم بافت رگی می‌باشند.

درمان:
پیدا کردن مشکل پوست و تحقیقات راجع به بیماری‌های پوستی، به تشخیص سریع این گونه شرایط کمک می‌کند. کرم‌های موضعی و لوسیون‌هایی که حاوی کورتیکو استرویید هستند، مانند هیدرو کورتیزون و بتا متازون می‌تواند جهت کاهش خارش و ناراحتی پوستی تجویز شود.
در صورت ابتلا از طریق عفونت کپکی، ممکن است داروهای ضد قارچی مانند کتوکو نازول و سیکلو پیروکس تجویز ش
ود.

 


 


برچسب ها : غده پشت گوش - علت غده پشت گوش - درمان غده پشت گوش - برآمدگی غده پشت گوش

غده پشت گوش | علت غده پشت گوش


- ارائه رسمی آمار کرونا توسط گوگل جهت دیدن آمار رسمی گوگل کلیک کنید https://www.google.com/covid19-map
توصیه های مهم جراح گوش حلق بینی سید رضا عابدین گیلانی :

در هنگام ملاقات در جلسه اول مشاوره با جراح ، شما جزئیات مربوط به هدف خود از جراحی زیبایی گوش و نتایج مورد انتظارتان از این عمل را برای جراح بیان می کنید. جراح بعد از شنیدن انتظارات شما با بررسی شما را به عنوان کاندیدای عمل جراحی گوش ارزیابی میکند و شکل، اندازه و موقعیت گوش هایتان را بررسی کرده تا مشخص کند که چه نوع تغییراتی باید در آن بدهد. به طور قطعی پزشک جراح هر دو گوش شما را معاینه و بررسی خواهد کرد، حتی در صورتی که شما فکر میکنید فقط یکی از گوشهایتان نیاز به ترمیم یا اصلاح نقص دارد. همچنین جراح چند عکس از گوش ها و صورت شما می گیرد تا بر اساس آنها تناسب بین اجزای صورت شما را تعیین کند. بهتر است با مشاوره با جراح عمل جراحی زیبایی گوش صورت بگیرد و بگذارید او در مورد تمام جزییات این عمل تصمیم بگیرید. بحث دقیق در مورد دلایل شما برای عمل اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش در این مرحله بسیار مهم است. حتما سوالات خود را بپرسید و به اندازه کافی اطلاعات دریافت کنید تا بتوانید تصمیم کاملا آگاهانه ای در مورد انجام این عمل جراحی بگیرید. جراح بایستی سوابق پزشکی شما را بررسی کند تا مشخص شود این جراحی هیچ ضرری برای شما ندارد. در آخر از شما خواسته می شود که فرم رضایت نامه ای را امضا کنید، مبنی بر اینکه با مزیت ها و عوارض احتمالی مربوط به این عمل آشنایی دارید. برای مقایسه نتیجه عمل ممکن است عکسی از قبل و بعد عمل از شما گرفته شود. حتما برای انجام این گونه جراحی ها با جراح گوش مشورت کنید .شما می توانید با جراحی ما در مورد عمل زیبایی یا اتوپلاستی مشاوره کنید همکاران ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. با ورد به سایت دکتر گیلانی جراح ومتخصص گوش حلق بینی می توانید با تماس و یا مراجعه به مطب ایشان از مزایا و عوارض جراحی گوش اطلاع پیدا کرده و با مشورت با این جراح بهترین عمل را انجام بدهید. برای دریافت مشاوره با جراح دکتر سید رضا عابدین گیلانی با شماره ای درج شده در سایت تماس بگیرید. برای مشاوره با جراح می توانید با دکتر سید رضا عابدین گیلانی متخصص گوش حلق بینی همراه باشید.
جراحی زیبایی بینی خود را به دست متخصص گوش حلق بینی بسپارید اگر به فکر این هستید که یک عمل بینی انجام دهید، با متخصص زیبایی بینی ملاقات کنید تا آن را مورد این موضوع بحث کنید. در طی آن جلسه، درباره اهداف خود صحبت کنید و به پزشک بگویید که چه چیزی در مورد بینی شما باعث ناراحتی میشود و چگونه می خواهید آن را تغییر دهید. به یاد داشته باشید که هیچ چیز مانند یک جراحی بینی کامل وجود ندارد. هرچند متخصص بینی می تواند ویژگی های صورت را افزایش دهد و زیبایی های منحصر به فرد و طبیعی شما را تایید کند. جراح پلاستیک می تواند ویژگی های صورت را تشریح کند و به شما بگوید که چگونه تغییرات ظاهر شما را بهبود می بخشد. متخصص زیبایی بینی، ساختار بینی و سایر ویژگیهای صورت را ارزیابی خواهد کرد. پس از این ارزیابی، او می تواند به شما بگوید که انتظارات شما واقع بینانه است یا خیر. دکتر گیلانی جراح گوش حلق بینی,متخصص گوش حلق بینی.فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی ایران در رشته بورد تخصصی گوش، حلق و بینی در سال 1381 عضو هیات علمی دانشگاهی آزاد شاهرود تا سال 1388 - شرکت در دوره های متعدد آموزشی و جدید جراحی ها ی پلاستیک و سایر اعمال گوش حلق بینی و دریافت گواهینامه های متعدد .. اعمال جراحی در بهترین و‌مجهز ترین مراکز و با همکاری بهترین متخصصین بیهوشی انجام می‌شود.فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی ایران در رشته بورد تخصصی گوش، حلق و بینی در سال 1381 عضو هیات علمی دانشگاهی آزاد شاهرود تا سال 1388 - شرکت در دوره های متعدد آموزشی و جدید جراحی ها ی پلاستیک و سایر اعمال گوش حلق بینی و دریافت گواهینامه های متعدد .. اعمال جراحی در بهترین و‌مجهز ترین مراکز و با همکاری بهترین متخصصین بیهوشی انجام می‌شود. عمل زیبایی بینی توسط دکتر گیلانی جراح و متخصص گوش حلق بینی، انواع جراحی ها و تزریق ها برای زیبایی صورت و‌‌‌ پلک و‌گونه و ...با روش‌های معمول یا با اندوسکوپ جراحی های همزمان سینوزیت و پولیپ با اندوسکوپ. رینوپلاستی که معمولا به عنوان جراحی بینی شناخته می شود، یک عمل جراحی پلاستیک برای اصلاح و بازسازی فرم است، بازگرداندن عملکرد و افزایش زیبایی بینی با حل مشکل آسیب بینی، نقص مادرزادی، مانع تنفسی و یا رینوپلاستی اولیه شکست خورده است. عمل زیبایی بینی یکی از رایج ترین جراحی های زیبایی صورت است که از اهمیت زیادی در بین زنان برخوردا اس نکات مهم مراقبت بعد از عمل بینی پس از جراحی را توسط دکتر گیلانی رعایت کنید مراقبت از بینی و سینوس ها بسیار مهم است تا به درستی آنها را درمان کنید و از زخم جلوگیری کنید.در اغلب موارد، پزشک شما بسته بندی موقت بینی را در داخل بینی خود قرار می دهد تا از عبور مجدد سینوس باز شده و مایع اضافی جذب شود در حالی که بافت های شما بهبود می یابند. در اینجا چند پیشنهاد برای مراقبت از بینی و سینوس ها پس از عمل وجود دارد: -سر خود را بالا نگه دارید تا به کاهش خونریزی و تورم پس از عمل جراحی کمک کنید. شب اول بعد از جراحی، زیر سر خود چند بالش اضافه قرار دهید تا سرتان بالا قرار گیرد. -اگر مواد بسته بندی را در بینی خود دارید، مطمئن شوید که آنها در جای خود قرار دارند. اگر بسته شدن مسدود شود، از طریق دهان نفس بکشید. بسته بندی یا اسپلیت ها را برندارید. -بعضی از بیماران به طور طبیعی تا 2 الی 3 روز خونریزی دارند. اگر فکر می کنید خونریزی زیادی دارید، مطمئن شوید که با پزشک خود تماس بگیرید. -حداقل یک هفته پس از جراحی بینی خود را تحت فشار قرار ندهید. انجام تمرینات سنگین، تنش و یا شدید انجام ندهید. این باعث افزایش احتمال خونریزی بینی می شود. -اگر مجبور شدید عطسه کنید سعی کنید وقتی دهنتان باز است این کار را انجام دهید. -آسپرین مصرف نکیند خونریزی را افزایش میدهد. جراحی زیبایی بینی؛ قیمت سال 98 و جدیدترین انواع آن