غده پشت گوش | علت غده پشت گوش

دکتر گیلانی - جراح گوش حلق بینی

در برخی مواقع شما در پشت گوش خود احساس درد می کنید و با دست زدن یک توده یا برجستگی را زیر دست خود لمس میکنید این توده غدد پشت گوش می باشد.

توده یا برجستگی پشت گوش علت های زیادی دارد که می تواند باعث درد شود. این توده ممکن بر اثر آبسه،تورم غدد لنفاوی یا عفونت گوش ایجاد میشود.برآمدگی پشت گوش می تواند دلایل زیادی داشته باشد، ممکن است در زمان ابتلا به عفونت، رشد بیش از حد استخوانها، به دلیل حساسیت، یا در نتیجه برخی از انواع سرطانها، برآمدگی های پشت گوش دردناک یا بدون دردی در پشت گوش ایجاد شود.


 برآمدگی پشت گوش می‌تواند ناشی از یک غده‌ی لنفاوی متورم، به وجود آمدن یک کیست، تومور خوش خیم، یا رشد نا به جا و بیش از حد باشد. بعضی از اوقات این برآمدگی‌ها پشت گوش سخت و دردناک هستند، بعضی مواقع نرم و قابل حرکت و در مواردی دیگر، آن‌ها به هیچ وجه باعث ایجاد درد نمی‌شوند و اگر آن ها را لمس کنید، نرم هستند.

این توده یا برجستگی  پشت گوش به اندازه کوچکی  یک نخود و یا بزرگی یک برجستگی متورم است.این برجستگی ها در بیشتر موارد از بین میرود و در صورت از بین نرفتن این توده باید برای درمان غده پشت گوش به پزشک مراجعه کرد.

این توده های پشت گوش  با آنتی بیوتیک ها به همرا کرم و لوسیون های ضد عفونی بر طرف می شود.

در صورت مشاهده این توده ها از درمان خودسرانه باید پرهیز کرد. چون ممکن است بعضی از این توده ها از انواع سرطان ها باشد .

دست کاری کردن توده های پشت گوش ممکن است به گوش و حس شنوایی صدمه بزند.هر یک از این توده ها با درمان های که پزشک تجویز می کند قابل درمان است .


فاکتور‌ها و شرایطی که منجر به رشد و گسترش بر‌آمدگی‌های پشت گوش می‌شود را برای شما شرح می دهیم:


1-جوش‌ها
در واقع جوش‌ها چند نوع هستند : جوش‌های نوک تیز، کورک و برآمدگی‌های ریز بر روی سطح پوست. به این صورت که جوش‌ها ممکن است به علت تغییرات هورمونی و سطوح بالای غیر عادی هورمون‌های جنسی (هم در آقایان و هم در بانوان)، استرس، عفونت‌های باکتریایی، یا به دلایل ژنتیکی به وجود بیایند.

روش درمان:
در بعضی از مواقع ، این برآمدگی‌ها پشت گوش از بین رفته و یا کوچک‌تر می‌شوند. با این وجود، اگر این اتفاق نیافتاد، مواد شیمیایی هم، چون بنزویل پراکساید یا رتینوید می‌تواند در کاهش یا بهبودی این جوش‌ها موثر باشد. در مورد عفونت‌های باکتریایی، آنتی بیوتیک‌ها به همراه کرم‌ها و لوسیون‌های ضد عفونی کننده توصیه می‌شود.
در موارد عدم تعادل هورمونی حاد، داروهای ضد هورمون‌های جنسی یا هورمون درمانی می‌تواند بهبودی بخش باشد.


2-غدد لنفاوی متورم
در مورد بیماری غدد لنفاوی متورم که در پشت گوش نمایان می‌شوند، ممکن است به اندازه‌ی یک نخود فرنگی بزرگ شوند که پر از گلبول‌ها، و سلول‌های سفید خون و مولکول‌های سیستم ایمنی بدن می‌باشد. وجود این تورم، نرم و لطیف است و ممکن است بعضی اوقات با درد همراه باشد. هم چنین ممکن است این تورم با تب، کوفتگی و خستگی همراه باشد.
در این نوع تورم نشانه‌ی وجود عفونت در بدن بوده و با از بین رفتن عفونت، اندازه‌ی آن کاهش می‌یابد.

بیماری سرما خوردگی ، گلو درد چرکی، سینوزیت‌های باکتریایی یا ویروسی و یا انواع بیماری‌هایی، چون سل، بیماری‌های ناشی از خراش پنجه‌ی گربه، بیماری یاز (بیماری مسری و عفونی حاصله در اثر اسپیروکتی)، تولارمی یا تب خرگوش (بیماری عفونی خرگوش و موش که به انسان هم سرایت می‌کند) و نیز عفونت‌های انگلی، چون دشتینه زهری یا توکسوپلاسم  می‌تواند باعث به وجود آمدن غده‌ی لنفاوی متورم در پشت گوش شود.

روش درمان:
در واقع  یک دوره درمانی برای غده پشت گوش به وسیله‌ی آنتی بیوتیک‌ها، همراه با داروهای ضد التهاب و ضد آلرژی، برای مقابله با عفونت‌های باکتریایی تجویز می‌شود. در مورد عفونت‌های انگلی، داروهای مخصوص ضد انگل و آنتی بیوتیک‌های موثر در مقابل گونه‌های متعددی از میکرو ارگانیسم‌ها تجویز می‌شود.

3-آماس استخوان پس گوش (استخوان پستانی)
بیماری آماس استخوان پس گوش به علت وجود عفونت در ناحیه‌ی استخوان پستانی می‌باشد که، ساختاری شبیه ساختار کندوی زنبور داشته و پر است از فضای خالی که در آن‌ها هوا وجود دارد و در پشت گوش واقع شده است. عفونت‌های گوش میانی ممکن است به استخوان پستانی سرایت کرده که می‌تواند منجر به تورم و ناهنجاری‌های ساختاری در این استخوان شود.
این بیماری خود را با درد در ناحیه گوش، قرمزی، تورم، و برآمدگی در پشت گوش بروز می‌دهد. دیگر علائم این بیماری عبارت از سر درد، تب، از دست دادن شنوایی، خارج شدن مایعات و ترشحات از گوش و کج خلقی می‌باشد.

درمان:
استفاده از آنتی بیوتیک‌های وریدی، مانند سفتریاکسون و آنتی بیوتیک‌های خوردنی و نیز قطره‌های گوش برای جلو گیری از ترشحات گوش تجویز می‌شود.
در موارد مشخصی، درمان از طریق عمل جراحی ممکن است توصیه شود تا از این طریق با خارج کردن و در آوردن قسمتی از استخوان پستانی، این ترشحات چرکین را ریشه کن کنند، که به این جراحی ماستوئیدکتومی می‌گویند. در مواردی که گوش میانی دچار عفونت شده باشد، عمل جراحی تخلیه‌ی گوش میانی توصیه می‌شود. به این جراحی میرینگوتومی می‌گویند.

4-کیست‌های چربی و اپیدرمال (بشره‌ای یا مربوط به پوست بیرونی)
کیست‌هایی که در نتیجه‌ی بسته شدن راه‌های ترشح غدد چربی و در نتیحه‌ی آن، انباشته شدن چربی زیر پوست به وجود می‌آیند را کیست چربی می‌گویند. کیست‌های اپیدرمال در نتیجه‌ی انباشته شدن کراتین و در پی آن رشد برآمدگی زیر سطح پوست می‌باشند. ممکن است این کیست‌ها توسط باکتری‌ها آلوده شده و تبدیل به غده‌ی چرکین شوند.

درمان:

درمان شامل استفاده از ژل‌های هیدروژن پراکساید و داروهای ضد التهاب می‌باشد. در مواردی که در زیر بر‌آمدگی، چرک جمع شده باشد، آنتی بیوتیک تجویز می‌شود. دارو‌ها و تجهیزاتی که در خانه وجود دارد، مانند کمپرس آب گرم و حوله‌ی داغ می‌تواند برای از بین بردن چرک، توصیه شود.
در موارد بسیار حاد، ممکن است شکافتن و جراحی و یا لیزر درمانی توصیه شود.

5-تومورهای خوش خیم
علت به وجود آمدن  تومورهای خوش خیم که در پشت گوش ظاهر می‌شوند از بافت‌های نرم می‌باشد که می‌توانند به شکل یک غده یا برآمدگی باشند. تومور خوش خیم چربی یا لیپوما از انواع تومورهایی است که از غدد بزاقی رشد می‌کند. این تومور به صورت برآمدگی نرم، بدون درد و قابل حرکت، نمایان می‌شود.

در اینجا تومورهای خوش خیمی که از بافت‌های غدد بزاقی به وجود می آید، می‌توانند خود را تا قسمت‌های پشت گوش گسترش داده و راه شناسایی آن‌ها، بی درد بودن این برآمدگی‌ها است که ممکن است بزرگتر شود و یا اندازه‌ی آن ثابت بماند.

از دیگرتومور‌های خوش خیم که ممکن است در استخوان پستانی به وجود آمده و رشد کند، کولستیتوما نام دارد که شامل سلول‌های مخاطی فلس دار و پولک پولک می‌شود. در موارد آسان‌تر، این شرایط، پوست قسمت‌های گوش داخلی را تغییر ساختاری غیر طبیعی داده، مگر قسمت‌هایی که فاقد لایه‌ی پوست می‌باشند.

یک چنین تغییر ساختاری در پوست، منجر به نابودی بافت اطراف شده و از روی پوست، یک لایه‌ی برآمدگی معمولی پشت گوش به نظر می‌رسد. نشانه‌هایی که این تومور به همراه دارد شامل گیجی، ترشحات از گوش، و از بین رفتن شنوایی، در همان گوشی که این مشکل برای آن پیش آمده، می‌باشد.

درمان:
باید این را در نظر بگیریم که بعضی از تومورهای چربی مشکلی ندارند ، و اغلب به دلیل زیبایی، جراحی و برداشته می‌شوند. با این وجود، بعضی از اوقات، ممکن است دردناک شوند و در تکان دادن فک، ایجاد مشکل کنند. این موارد با یک عمل جراحی بسیار ساده در یک درمانگاه محلی، برداشته می‌شوند.
لیپو ساکشن و نابود کردن شیمیایی تومورها، ممکن است در برخی از موارد توصیه شود، که بستگی به اندازه‌ی آن و تحقیقات ژنتیکیِ به عمل آمده دارد.

سرطان
از انواع مختلف سرطان و رشد تومورهای بد خیم، که ممکن است در ناحیه پشت گوش به وجود آیند، شامل سرطان پوست، سرطان غدد بزاقی مانند آماس سرطانی غدد بنا گوشی، سرطان غدد لنفاوی، مانند تومور بد خیم بافت رگی (نوعی سارکوما) که منشاء آن، سلول‌های لایه درونی رگ‌های خونی می‌باشد است، ورمی است که ناشی از رشد تومورهای بد خیم، عموماً بدون درد، می‌باشد و اندازه‌ی آن به مرور زمان بزرگ‌تر می‌شود.

درمان:
روش های درمانی غده پشت گوش شامل : در این قسمت با نابود کردن قسمت‌های سرطانی به وسیله‌ی مواد شیمیایی یا پرتو درمانی، در آوردن قسمت‌های سرطانی با جراحی و یا شیمی درمانی می‌باشد. شیوه‌ی دقیق درمانی بستگی دارد به نوع سرطان، و مرحله‌ای که سرطان پیش روی کرده است و همچنین اندازه‌ی برآمدگی.

6-تومور بد خیم بافت رگی
این نوع تومور بد خیم بافت رگی با پوسته پوسته شدن پوست خشک یا تشکیل لایه‌ای از سلول‌های پوست مرده‌ی چرب و نیز، قرمزی و التهاب در آن ناحیه شناخته می‌شود.علت به وجود آمدن
تومور بد خیم بافت رگی، تغییرات آب و هوایی، استرس، خستگی و فرسودگی، شرایط عصبی خاص و یا حتی عفونت‌های ناشی از کپک میباشد.برخی از افرادی که مبتلا به بیماری پارکینسون، بیماری صرع و یا ایدز می‌باشند، بیشتر مستعد ابتلا به تومور بد خیم بافت رگی می‌باشند.

درمان:
در هنگام پیدا کردن مشکل پوست و تحقیقات راجع به بیماری‌های پوستی، به تشخیص سریع این گونه شرایط کمک می‌کند. کرم‌های موضعی و لوسیون‌هایی که حاوی کورتیکو استرویید هستند، مانند هیدرو کورتیزون و بتا متازون می‌تواند جهت کاهش خارش و ناراحتی پوستی تجویز شود.
در صورت ابتلا از طریق عفونت کپکی، ممکن است داروهای ضد قارچی مانند کتوکو نازول و سیکلو پیروکس تجویز ش
ود.

برچسب ها : غده پشت گوش - علت غده پشت گوش - درمان غده پشت گوش - برآمدگی غده پشت گوش

غده پشت گوش | علت غده پشت گوش


متخصص جراحی زیبایی بینی - هزینه عمل زیبایی بینی در تهران

در حقیت بینی، یکی از مهمترین اجزای صورت می باشد و تاثیر زیادی در زیبایی و جذابیت یک فرد دارد. که این امر باعث شده است که امروزه بیشتر زنان و مردان اقدام به جراحی زبیایی بینی برای زیباتر شدن بکنند . البته این جراحی در برخی موارد به دلایل دیگری مانند شکستکی ، انحراف بینی ، نقص در استخوان بینی ، نا فرم بودن بینی و .... نیز انجام میشود .در طی این فرایند جراح پلاستیک یا همان جراحی زیبایی بینی ، جراح با کمک تمام امکانات پزشکی غضروف و استخوان بینی را برای بهتر شدن یک ظاهر زیبا تغییر می دهد.

البته باید بگوییم که جراحی بینی به سه قسمت :

جراحی زبیایی بینی  ، عمل ترمیمی بینی و عمل زیبایی و ترمیمی بینی سه نوع از عمل های بینی می باشد که هر کدام از آنها درمان و راه های متقاوتی در جراحی بینی دارند.البته یک عمل دیگر برای بینی هست به نام عمل زیبایی ترمیمی بینی که از دو نوع عمل زیبایی و ترمیمی می باشد.

در واقع جراحی زبیایی بینی توسط جراح گوش ،حلق و بینی انجام می شود .برای اطلاعات بیشتر می توانید به سایت https://fa.wikipedia.org مراجعه کنید.

عمل جراحی زیبایی بینی برروی بینی های گوشتی ، بینی استخوانی و عمل بینی معمولی انجام می شود. که ما آنها را به طور خلاصه برای شما توضیح خواهیم داد.

جراحی بینی استخوانی
در حقیقت بینی استخوانی به بینی میگویند که دارای پل برآمدگی و خمیدگی در ناحیه بینی می باشد. ویژگی این نوع از بینی ها که دارای استخوان های محکم ، غضروف های سفت ، پوست ظریف و نازک و تیغه محکمی هستند .بیشترافراد به دلیل قوز یا پل بینی به پزشک مراجعه میکنند.آنها با استفاده از عمل جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی می توان بینی های استخوانی را جراحی کنند و تمامی برآمدگی و اشکالاتی که بینی استخوانی دارند را رفع کرد.

جراحی بینی گوشتی

اما در مورد این نوع از بینی ها که دارای پوست ضخیم همراه با غدد چربی زیاد در قسمت نوک بینی و دارا سر بینی پهن می باشند.

در این بینی ها نوک پهن و بزرگ، که دارای غضروف های ضعیفی هستند با فشار دست بر روی نوک بینی به راحتی پایین می آیند. به علت ضعف غضروف در این بینی ها، فرم نگهدارنده و حمایتی بینی ضعیف می باشد .

در این نوع جراحی بینی گوشتی، کوچک کردن و ضعیف کردن غضروف های باعث افتادگی و پهن شدگی نوک بینی بعد از عمل زیبایی بینی می شود.

هزینه جراحی زیبایی بینی

اما در مورد مهمترین قسمت جراحی زیبایی بینی ،هزینه جراحی بینی می باشد که بسته به نوع جراحی برای بینی های مختلف این هزینه متفاوت می باشد.البته این نوع جراحی ها بسته به جراح و شهر یا منطقه نیز دارد.اما در واقع مبلغ دقیق این جراحی پس ازمعاینه توسط پزشک تعیین می شود.

هزینه قبل و بعد عمل جراحی زیبایی بینی

بعد از تعیین دقیق مبلغ جراحی قبل از انجام عمل بینی هزینه هایی که بیمار آنها را بپردازد:

-دست مزد جراح -دست مزد متخصص بیهوشی -هزینه های بستری شدن در بیمارستان - برخی از پزشکان به بیمار مشاوره در مورد عمل بینی می دهند که در این مورد هزینه ای دریافت می کنند. - انجام آزمایش لازم از جمله خون -گرفتن عکس از بینی بیمار -انجام سی تی اسکن در صورت انحراف بینی و مشکلات دیگر.

این کارها برای قبل از عمل زیبایی بینی است ولی بعد از عمل بینی هزینه ای وجود ندارد .یا اینکه پزشک هزینه جداگانه برای معاینه و تعویض چسب از بیمار دریافت کند.

امروزه عمل جراحی زیبایی بینی بینی کاربردهای زیادی دارد از جمله:

-تغییر در سایز بینی کوچک یا بزرگ کردن بینی -از بین بردن قوز بینی -برطرف کردن ظاهر بینی در بینی های گوشتی -تغییر شکل در بینی های استخوانی -متناسب کردن اندازه سوراخ های بینی -تصحیح زاویه بینی درمتناسب با لب بالا - جراحی بینی گوشتی

شرایط سنی عمل جراحی زیبایی بینی

نکته مهم در جراحی بینی این است که این عمل جراحی نباید قبل ازپایان مراحل رشد، تغییرات فرم بینی در حین رشد استخوان‌های بینی و غضروف‌ها اتفاق بیفتد.این امر به این خاطر می باشد تا از خطرات احتمالی برای بیماران جلوگیری کنیم .پس بعد از اتمام رشد بدن در خانم ها بعد از 16 سال و در آقایان بعد از 18 سال فرد که بلوغ کامل رسیده باشند می توانند این عمل را انجام بدهند.

عمل جراحی زیبایی بینی عروسکی

امروزه بیشتر خانم ها اقدام به جراحی بینی عروسکی می کنند. در عمل بینی عروسکی با این تفاوت نسبت به عمل بینی طبیعی، بینی فرد کمی بیشتر از حد طبیعی کوچک می شود، در این عمل نوک بینی سر بالا شده و از تمام زوایا دارای قوس می باشد . بینی فانتزی یا عروسکی شکل و ظاهرآن کاملا مصنوعی می باشد زیرا قوس بینی بیش از حد طبیعی و یا بهتر بگوییم که نوک بینی سربالا میشود که این کار بینی فرد را از فرم طبیعی خود دور می کند.

اما عمل بینی طبیعی که نوعی عمل جراحی زیبایی بینی می باشد که در این عمل جراحی با تغییرات کمی که در پره های بینی داده می شود باعث تغییر فرم بینی می‌شود.در واقع ویژگی های عمل طبیعی بینی این است که نوک بینی فرم و نوک تیز نخواهد بود و دقیقا طبیعی می باشد. مورد بعدی اینست که زاویه بین بینی و لب در جراحی بینی طبیعی از بین نمی رود و قوسی نیز بر روی بینی وجود و یا کم خواهد بود .البته در این مورد سوراخ های بینی به صورت طبیعی جراحی می شوند.

چه افرادی عمل جراحی بینی برای آنها مناسب است؟

برای انجام عمل جراحی افرادی که این ویژگی ها را داشته باشند قادر به انجام این عمل هستند : افرادی که دارای برآمدگی در پل بینی ، دارا بودن بینی بسیار پهن یا خیلی باریکی ،  بینی  آنها دارای انحراف و یا عدم تقارن ،نوک بینی برجسته و یا دارای گردی ، زاویه بین لب فوقانی و پایین بینی کمتر از 90 درجه ، کسانی که در اثر یک سانحه مانند سوختگی یا تصادف، بینی آنها آسیب دیده ، ویا در تنفس خود مشکل دارند می تواند این عمل جراحی بینی را انجام بدهند.

عمل جراحی بینی که یکی از بارزترین عمل های موجود می باشد در تهران و دیگر شهرستان توسط جراحان بینی صورت می گیرد . این عمل بینی در تهران که بیشتر برای زیبایی بینی انجام میشود .عمل جراحی بینی در تهران زیر نظر بهترین پزشکان با تجربه و مهارت بالا و داشتن علم به روز دنیا انجام می شود.

عمل جراحی ترمیم بینی

البته عمل جراحی ترمیم بینی ، جراحی می باشد برای بازسازی و اصلاح عیب هایی که در اثر عمل بینی قبلی به وجود آمده است.در حقیقت این گونه عمل ترمیم بینی برای رفع مشکل و یا اختلالی که برای فرد ایجاد شده است صورت می گیرد .این مشکلات عبارتند از : مشکلات تنفس ، خر و پف ، بسته شدن مجرای تنفسی و حذف قوز بینی ، پولیپ بینی ، انحراف بینی و ..... به انجام می شود.

انواع روش های جراحی بینی
عمل زیبایی بینی یکی از اصلی و مهمترین روش های جراحی زیبایی بینی است که  به دو روش بسته و باز صورت می گیرد و برای دسترسی به ساختمان اسکلت غضروفی ، استخوانی بینی از این دو روش جراحی بسته و باز کمک می گیرند.

1-روش رینوپلاستی بسته: اولین روش ، روش جراحی بسته بینی می باشد که سال ها از این روش برای جراحی پلاستیک بینی استفاده می‌کنند. در این روش برش پوستی روی کلوملا یا دیواره بین دو سوراخ بینی انجام نمیشود و بیشتر برش‌ها از داخل بینی صورت میگیرد. مزیت این روش عدم وجود برش پوستی است و عیب آن هم عدم وجود دید مستقیم جراح به فرم و شکل داخلی بینی می باشد.

2-روش جراحی بینی باز : اما روش دیگر که جدیدترین روش جراحی بینی است. روش جراحی باز است .در این قسمت برشی پوستی روی کلوملا زده می شود، پوست روی بینی به طور کامل برداشته و به سمت بالا برده می شود. داخل بینی زیر نظر جراح مستقیم قرار می گیرد. عیب این روش نیاز به برش پوستی کلوملا و تورم بیشتر پس از جراحی نسبت به روش بسته است ولی دید مستقیم جراح حین جراحی، کمک زیاد به به وجود آمدن نتیجه بهتر می شود و اصلاح غیر قرینگی ها و کجی بینی برای جراح راحت تر و امکان پذیر تر میشود .

دکترسید رضا عابدین گیلانی یکی از جراحان به نام می باشد ، دکتر سید رضا عابدین گیلانی متخصص گوش ، حلق و بینی می باشند .در واقع ایشان با تسلط بر علم زیبا شناسی و علم به روز دنیا در مورد روش های جدید جراحی بینی اقدام به جراحی انواع بینی با ویژگی های صورت فرد و بینی آن می کند. در صورت تمایل برای مشاوره و انجام جراحی بینی می توانید با شماره وآدرس ایشان در سایت تماس بگیرید.

این طور میشود توضیح داد که عمل جراحی بینی ، یک جراحی بسیار مهم  و ظریف می باشد، برای اینکه بینی در مرکز صورت قرار دارد و نقش مهمی در زیبایی اجزای صورت و فرد ایفا می کند در ثانی مهم ترین قسمت صورت که تنفس را بر نیزعهده دارد بینی می باشد و این امر در سلامت کامل بدن نقش مهم وحیاتی دارد.پس برای انجام چنین عمل جراحی حساسی حتما باید در مورد ملاک های موفقیت جراحی زیبایی بینی اطلاعات کافی داشته باشید .

بعد از عمل جراحی بینی ،جراح برای اینکه از آسیب و صدمه بینی جلوگیری کند از یک آتل یا گچ بینی برای محافظت استفاده می کند. اسم این آتل یا گچ بینی ، اسپلینت بینی می باشد .این اسپلینت بینی در واقع یک آتل پلاستیکی می باشد که بعد از عمل جراحی بینی به مدت یک هفته جراح آن را روی بینی قرار می دهد . او با این کار از غضروف و استخوان بینی که طی عمل جراحی بینی قرار داده شده است مراقبت و محافظت می کند.

البته باید بگوییم که دوران نقاهت بعد ازعمل جراحی بینی  و بهبود هرفرد با فردی دیگر متفاوت می باشد. در واقع طول دوره بهبود پس از عمل بینی معمولا 3 الی 4 روز میباشد .برای همین است که بعد از انجام هر گونه جراحی بینی نکاتی است که جراح برای بیماران در مراقبت های بعداز عمل جراحی بینی به آنها گوشزد می کنند و از بیماران می خواهند که این نکات را رعایت کرده تا بینی زدوتر بهبود یابد و از خطرات احتمالی جلوگیری می کنند.پس برای اینکه بتوانیم بهترین نتیجه را از عمل جراحی بینی بگیریم حتما باید نکات مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی را رعایت و آنها را انجام دهید.

بعد از عمل جراحی زیبایی بینی فرد بیمار نمی تواند مواد غذایی و یا نوشیدنی مصرف کند . زیرا هنوز داروی بیهوشی در بدن فرد وجود دارد که در این صورت با مصرف نوشیدنی و غذا احتمال استفراغ  در فرد بیمار خواهد بود .برای همین به فرد بعد از 6 ساعت اجازه خوردن و نوشیدن می دهد آن هم آبمیوه و غذاهای سبک مانند سوپ . پس تغذیه بعد از عمل جراحی بینی می تواند در روند بهبود عمل جراحی بینی مفید باشد .

یکی دیگر از عمل های جراحی بینی ، ترمیم شکستگی بینی می باشد.این شکستگی بینی به خاطر آسیب که به صورت ضربه خوردن بینی توسط افراد دیگر ، دچار سانحه شدن مانند برخورد با درب ، تصادف ، و یا در ورزش ایجاد می شود که همواره می تواند ناراحت کننده باشد.این شکستگی باعث تغییر ظاهر بینی و صورت فرد می شود که با انجام عمل جراحی شکستگی بینی برطرف میشود.

انحراف بینی و جراحی این نقص در بینی
در واقع انحراف بینی به این صورت است که تیغه بینی دیواره‌ای است که از غضروف و بافت هم بند تشکیل شده است که مجاری بینی را تشکیل می‌دهند .هنگامی به هر دلیل این تیغه به صورت نامتقارن به یکی از طرفین صورت انحراف پیدا می کند که این امر موجب تفاوت اندازه بین دو مجرای بینی می شود که خود مشکلاتی را برای فرد به همراه دارد.البته این انحراف بینی به دلیل
: نقص مادرزادی و یا آسیب دیدن بینی دیده می شود. که با جراحی بینی می توان این مشکل را برطرف کرد.

عدم تقارن سوراخ های بینی

در برخی افراد بینی آنها دچار مشکل عدم تقارن سوراخ های بینی می باشد که این امر باعث آزار این افراد می شود که با مراجعه به جراح می خواهند که این عدم تقارن بینی را برطرف کند. البته این عدم تقارن به صورتی طبیعی یا در صدمه به بینی و یا در اثر عمل جراحی قبلی بینی رخ داده است.دلیل اصلی این عدم تقارن بینی مربوط به انحراف سپتوم کادوال می باشد ،که با انجام جراحی بینی این عدم تقارن برطرف می شود.در واقع عمل جراحی زیبایی بینی ، رینوپلاستی با انجام زیباتر کردن بینی از جمله قرینه کردن تقریبی سوراخ های بینی صورت میگیرد.

جراحی بزرگ کردن بینی

یکی دیگر از عمل جراحی زیبایی بینی ، جراحی بزرگ کردن بینی می باشد. این عمل جراحی بینی متخص به کسانی که دارای مشکل تنفسی و یا بینی کوچکی هستند صورت می گیرد.این نوع از بینی ها با صورت همخوانی داشته و اندازه آن از حد معمول کوچک تر می باشد.در طی جراحی بزرگ کردن بینی ، پل بینی صاف شده و برجستگی بینی به حال متعادل برمی گردد.البته در برخی مواقع برای بزرگ کردن بینی از پیوند استخوان نیز استفاده می شود.

جراحی افتادگی نوک بینی

در واقع جراحی افتادگی نوک بینی یکی از مهم‎ترین مشکلاتی که افراد برای عمل جراحی زیبایی بینیبه جراح مراجعه می کنند و خواستار برداشتن این افتادگی نوک بینی خود هستند. جراحی و اصلاح افتادگی نوک بینی به این خاطر است که شکل دهی به ناحیه‎ی نوک بینی برای افرادی رخ می دهد که نوک بینی آن‎ها بیش از حد به سمت پایین قرار گرفته است .این عمل جراحی نوک بینی از داخل بینی و ایجاد تغییرات لازم را بر روی استخوان وغضروف بینی صورت می گیرد. به همین دلیل جراح طی جراحی نوک بینی، نوک بینی را ترمیم و غضروف‎های قوی را به قسمت غضروف‎های ضعیف تر نوک بینی پیوند زده تا باعث استحکام نوک بینی شده و آن را زیباتر کند.