معرفی : بهترین دکتر دندانپزشکی در تهران

جسم خارجی در گوش | اجسام خارجی در گوش

دکتر گیلانی - جراح گوش حلق بینی

یکی از شایع ترین اعضای بدن گوش می باشد که کودکان علاقه دارند جسمی را وارد آن کنند در صورت بروز وارد شدن جسم خارجی در گوش از فرو کردن گوش پاک کن ،چوب کبریت و یا هر جسم دیگر برای در آوردن شی از گوش خودداری کنید.

پزشکان گفتند که وجود جسم خارجی در گوش می‌تواند باعث درد یا از دست دادن شنوایی شود. معمولاً وقتی جسمی در گوش ها باشد، شما متوجهش می‌شوید، اما کودکان ممکن است متوجه نشوند. این کارباعث آسیب به ساختارهای گوش میانی می شود.


علائم و نشانه های جسم خارجی در گوش

ممکن است علائمی مثل درد و یا ناراحتی گوش، کاهش شنوایی، قرمزی و ترشح، تهوع و یا استفراغ، خونریزی و یا احساس پری در گوش ایجاد شود که نشان دهنده جسم خارجی در گوش است .

 


در صورتی که جسمی خارجی در گوش شما وارد شده، مراحل زیر را طی کنید:

-از بررسی گوش با ابزار خودداری کنید. از گوش‌پاک‌کن پنبه‌ای، چوب‌کبریت یا هیچ وسیلۀ دیگری برای خارج کردن جسم خارجی استفاده نکنید. انجام این کار می‌تواند موجب شود جسم خارجی بیشتر وارد گوش شود و به ساختارهای حساس گوش میانی آسیب برساند.

-در صورت امکان، جسم را خارج کنید. اگر جسم به‌ وضوح قابل‌مشاهده و انعطاف‌پذیر است و می‌توان آن را به‌راحتی و با استفاده از موچین برداشت، به‌آرامی آن را خارج کنید.

-از نیروی گرانش کمک بگیرید. سر خود را به طرف گوش درگیر بچرخانید و سعی کنید جسم را خارج کنید.

-برای خارج کردن حشرات می‌توانید از روغن استفاده کنید. اگر جسم خارجی یک حشره است، سر شخص را بچرخانید تا گوش درگیر به سمت بالا باشد. سعی کنید حشره را با ریختن روغن معدنی، روغن زیتون یا روغن کودک شناور کنید. روغن باید گرم (نه داغ) باشد. هم‌زمان با این کار می‌توانید با صاف کردن مجرای گوش مسیر حرکت روغن را باز کنید. برای بزرگسالان، سر را به‌آرامی به عقب و بالا، و برای کودکان، سر را به عقب و پایین بکشید. حشره در حجم روغن خفه و شناور می‌شود. از این روش برای خارج کردن جسم دیگری غیر از حشره استفاده نکنید. هم‌چنین در استفاده از این روش برای کودکان دقت کنید که پردۀ گوش سوراخ نشود و نبیند. نشانه‌های این آسیب، درد، خون‌ریزی یا ترشحات گوش است.

-سعی کنید با شست‌و‌شو جسم را به بیرون هدایت کنید. از سرنگ مخصوص شتس‌و‌شوی گوش و آب گرم برای خارج کردن جسم از مجرای گوش استفاده کنید. مجدداً به این نکته دقت کنید که پردۀ گوش سوراخ نشده باشد.


هرگونه شیء خارجی در گوش که به آسانی خارج نشود باید خطرناک تلقی گردد زیرا ممکن است موجب عفونت مجرای خارجی، یا ورم گوش خارجی، شود و یا به پرده صماخ آسیب رساند

اگر این روش‌ها موثر واقع نشوند یا فرد هم‌چنان درد گوش، کاهش شنوایی یا احساس وجود جسم  خارجی در گوش داشته‌باشد، به پزشکی مراجعه کنید.


درمان جسم خارجی در گوش

پزشک برای خارج کردن  جسم خارجی در گوش از یکسری وسایل مخصوص استفاده می کند. گاهی اوقات، ممکن است برای تخلیه ی جسم خارجی از شستشوی گوش استفاده شود. در موارد نادر، پزشکان ممکن است برای تخلیه اجسام در کانال گوش از جراحی استفاده کنند. ممکن است برای پیشگیری از عفونت، قطره های آنتی بیوتیکی گوش استفاده شود.

 

 

 

البته باید این را متذکر بشویم که گوش عضو مهم بدن است و باید در سلامت این عضو کوشا باشیم . در هر صورت باید به پزشک گوش حلق بینی مراجعه کرد و از کارهای خود سرانه باید خود داری کنیم.برچسب ها : جسم خارجی در گوش - اجسام خارجی در گوش - بیرون آوردن جسم خارجی داخل گوش - علائم جسم خارجی در گوش - نحوه در آوردن جسم خارجی گوش

جسم خارجی در گوش | اجسام خارجی در گوش

مطالب پیشنهادی ما:

امروزه برای خرید قطعات یدکی خودرو خود میتوانید با فروشگاه لوازم یدکی که معرفی میکنیم بیشتر آشنا شوید و روی قطعات یدکی ارسالی این فروشگاه حساب باز کنید چرا که در بازار چراغ برق فعالیت دارند و میتوانید درب منزل و یا تعمیرگاه قطعات یدکی خود را تحویل بگیرید چرا که ما این فروشگاه را به رسمیت میشناسیم برای خرید لوازم یدکی تخصصی مزدا میتوانید وارد لینک فروشگاه شوید.


نمایندگی فروش مانیتور تصویری خودروهای ایرانی و خارجی با ضمانت 1 ساله ضبط تصویری,ارزان ترین و با کیفیت ترین مانیتور تصویری با ضمانت تعویض یک هفته ای ضبط تصویری