معرفی : بهترین دکتر دندانپزشکی در تهران

کلوملای آویزان بینی | اصلاح کلوملای آویزان بینی

دکتر گیلانی - جراح گوش حلق بینی

کلوملا آویزان بینی از جنس پوست و غضروف است که در قسمت پایین سپتوم بینی قرار دارد.کلوملا آویزان بینی دو قسمت سمت چپ و راست را از هم جدا می کند.کلوملا از جنس بافت بینی و متصل کننده نوک بینی به پایه آن است.

کلوملا آویزان بینی به حالتی از چهره گفته می شود که در آن کلوما از مرز بین  سوراخ های بینی بیرون آمده و یا رو به پایین افتاده است .در صورتی که به صورت نیم رخ ایستاده باشید این عارضه کلوما آویزان بینی بیشتر نمایان می شود.

علت و دلایل به وجود آمدن کلوملای آویزان بینی می تواند در اثر جراحی بینی ،مادر زادیی و به صورت طبیعی ایجاد می شود.

علائم و نشانه های کلوملای آویزان بینی:

-وجود سوراخ های بزرگ بینی و افتاده

-نازک بودن لب بالا

-غضروف های جانبی کشیده

-غضروف های جانبی محکمی که قوس ندارد

کلوملای آویزان بینی در واقع  پره های به عقب کشیده یا  یک سوراخ در مرز پره های بینی می باشد.

البته کلوملای آویزان بینی به صورت طبیعی در صورت شخص وجود دارد و یا مستقیما به دلیل جراحی بینی قبلی ایجاد میشود. زمانی که بخواهیم اندازه کلوملای آویزان بینی را مشخص کنیم، ساختارهای مهم بینی مانند نوک تیغه ی غضروفی بینی، تیغه ی غشایی و غضروف های جانبی در نظر باید بگیریم .

عیب های که در آناتومیکی  بینی که می توانند در افتادگی کلوملای آویزان بینی  دخالت داشته باشند، عبارتند از :

-در ابتدا این که نوک سپتوم بینی  بیش از حد کشیده و دراز است

- این قسمت سپتوم غشایی زائد

-مدیال کرورای برجسته، عریض، منحنی، یا به عمود جهت گرفته

-یکی یگر از عیب ها ایجاد مدیال کرورای کشیده با یک انحنا به شکل C

- وجود طاق دهلیزی گشاد

-افتادگی مدیال کرورا


هنگام مراجعه به پزشک و بعد از معاینه و تشخیص کلوملای آویزان بینی تصمیم به جراحی بگیرید.که این جراحی  شامل کوچک کردن و کشیدن غضروف است.در این روش سپتوم پشتی بسته می شود و از افتادگی مجدد آن جلوگیر ی می کنند.


معاینه و درمان کلوملای آویزان بینی

در واقع کلوملای آویزان بینی می تواند نشان دهنده پره های به عقب کشیده شده باشد یا شبیه یک سوراخ در مرز بین پره های بینی و کلوملا نمایان شود که در این شرایط، پره های بینی خیلی به عقب کشیده شده اند. در برخی موارد، هر دو مشکل در کنار هم وجود دارند. اما درمان کلوملای آویزان بینی و پره های به عقب کشیده شده کاملا با هم فرق دارد.

به خاطر دلیلی که گفته شد، این دو شرایط باید در معاینه ی پزشکی با دقت از هم تمیز داده میشوند. در طول معاینه، کلوملای بیمار در رابطه با منطقه ی سوراخ های بینی به دقت بررسی می شود. اگر بیمار سابقه ی جراحی بینی داشته باشد، میزان تاثیر جراحی بینی اولیه بر ظاهر کلوملای آویزان بینی برآورد می شود. زمانی که افتادگی بیش از حد کلوملا تایید شود، دکتر شما می تواند بهترین روش جراحی را برای رفع این مشکل معین کند.


روش های جراحی

هدف از تغییر شکل کلوملای آویزان بینی ، ایجاد تناسب میان کلوملا و منطقه ی سوراخ های بینی (که به آن منطقه ی آلار یا پره های بینی هم می گویند) است. روش جراحی احتمالا شامل کوچک کردن کلوملا و بالا کشیدن غضروف آن خواهد بود. این عمل معمولا با روش زبانه در شیار انجام می شود. در این روش، کلوملا به سپتوم پشتی بینی بسته می شود و از افتادگی دوباره ی کلوملا جلوگیری می شود. این عمل بسیار حساس است و به دقت و ظرافت نیاز دارد.

یک جراح بینی با تجربه به هنگام اصلاح کلوملای آویزان بینی ، مادرزادی و یا ناشی از جراحی بینی، توجه ویژه ای به فرم پره های بینی، زاویه ی نوک بینی، وجود ناحیه ی سوراخ مانند بین پره بینی و کلوملا، مقاومت و حجم غضروف های نوک بینی، شکل لبه ی پره های بینی، موقعیت سپتوم بینی و تناسب میان نوک بینی و کلوملا و لب بالایی خواهد داشت.

 

جراح باید برای انجام این عمل به فرم پره های بینی ،مقاومت و حجم غضروف های نوک بینی ،شکل لبه ی پره های بینی ،موقیت سپتوم بینی ،تناسب نوک بینی و زاویه نوک بیین و غیره توجه میکند .

برچسب ها : کلوملای آویزان بینی - اصلاح کلوملای آویزان بینی - افتادگی بینی - جراحی ترمیمی بینی

کلوملای آویزان بینی | اصلاح کلوملای آویزان بینی

مطالب پیشنهادی ما:

امروزه برای خرید قطعات یدکی خودرو خود میتوانید با فروشگاه لوازم یدکی که معرفی میکنیم بیشتر آشنا شوید و روی قطعات یدکی ارسالی این فروشگاه حساب باز کنید چرا که در بازار چراغ برق فعالیت دارند و میتوانید درب منزل و یا تعمیرگاه قطعات یدکی خود را تحویل بگیرید چرا که ما این فروشگاه را به رسمیت میشناسیم برای خرید لوازم یدکی تخصصی مزدا میتوانید وارد لینک فروشگاه شوید.


نمایندگی فروش مانیتور تصویری خودروهای ایرانی و خارجی با ضمانت 1 ساله ضبط تصویری,ارزان ترین و با کیفیت ترین مانیتور تصویری با ضمانت تعویض یک هفته ای ضبط تصویری