معرفی : بهترین دکتر دندانپزشکی در تهران

هماتوم تیغه بینی | تشخیص هماتوم تیغه بینی

دکتر گیلانی - جراح گوش حلق بینی

هماتوم تیغه بینی یکی از عارضه های شدید و زودرس ضربه به بینی است، که می تواند موجب نکروز غضروف تیغه بینی گردد. آبسه سپتوم بینی معمولا در نتیجه عفونی شدن یک هماتوم تیغه بینی ایجاد می شود. نکروز غضروف بینی می تواند موجب دفرمیتی  بینی  و اختلال شدید راه هوایی بینی گردد.

در تمام بیمارانی که بدنبال تروما دچار گرفتگی ناگهانی بینی می شوند باید تشخیص هماتوم تیغه بینی  و یا آبسه تیغه بینی را در نظر داشت و با تشخیص و درمان به موقع ریسک ایجاد دفرمیتی بینی را کاهش داد .


انسداد بینی از علائم زودرس و اولیه هماتوم سپتوم ( تیغه بینی ) است. هماتوم تیغه بینی  باعث برجسته شدن مخاط سپتوم به طرف داخل بینی می‌شود و این امر بینی را مسدود می‌کند. هماتوم تیغه بینی و انسداد بینی ممکن است یکطرفه یا دوطرفه باشد.


هماتوم تیغه بینی  بیشتر در کودکان دیده می‌شود. در بزرگسالان هماتوم تیغه بینی معمولاً با صدمات قابل توجه صورت همراه است.

تشخیص هماتوم تیغه بینی

اولا تشخیص هماتوم  تیغه بینی یا سپتوم با معاینه بالینی براحتی امکان پذیر است. انسداد بینی اصلی ترین علامت است ولی علائم وارد شدن ضربه به بینی مثل کبودی و تورم بینی نیز وجود دارند. ممکن است لمس بینی دردناک باشد. در معاینه داخل بینی در داخل یک یا هر دو حفرۀ بینی یک برجستگی دیده می شود که مسیر بینی را مسدود کرده است. اگر با گوش پاک کن این برجستگی را لمس کنیم نرم است و فرو می رود. چنانچه هماتوم تیغه بینی به آبسه تبدیل شده باشد لمس بینی دردناک خواهد بود.

درمان هماتوم تیغه بینی

درمان هماتوم تیغه بینی یا  سپتوم جزء موارد اورژانس رشتۀ گوش و حلق و بینی است. برای پیشگیری از آسیب دائمی غضروف تیغۀ بینی، هماتوم تیغه بینی  باید در اولین فرصت تخلیه شود. بدین منظورکافی است از داخل بینی برشی بر روی برجستگی وارد کرده و لختۀ خونی که در زیر آن قرار دارد را خارج کنیم. بعد از خارج کردن لخته  لازم است داخل بینی تامپون شود. تامپون مثل یک پانسمان فشاری عمل کرده و از تجمع مجدد خون در زیر مخاط جلوگیری می نماید. پس از گذشت 48 ساعت می توان تامپون بینی را خارج کرد. و به این ترتیب هماتوم تیغه بینی برطرف می شود .


تخلیه هماتوم تیغه بینی با  بی‌حسی موضعی و درمطب قابل انجام است.

برای انجام تخلیه هماتوم تیغه بینی به دکتر سید رضا عابدین گیلانی متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید.

برای دریافت نوبت دهی با شماره درج شده در سایت تماس بگیرید.


برچسب ها : هماتوم تیغه بینی - تشخیص هماتوم تیغه بینی - جراحی هماتوم تیغه بینی - درمان هماتوم تیغه بینی

هماتوم تیغه بینی | تشخیص هماتوم تیغه بینی

مطالب پیشنهادی ما:

امروزه برای خرید قطعات یدکی خودرو خود میتوانید با فروشگاه لوازم یدکی که معرفی میکنیم بیشتر آشنا شوید و روی قطعات یدکی ارسالی این فروشگاه حساب باز کنید چرا که در بازار چراغ برق فعالیت دارند و میتوانید درب منزل و یا تعمیرگاه قطعات یدکی خود را تحویل بگیرید چرا که ما این فروشگاه را به رسمیت میشناسیم برای خرید لوازم یدکی تخصصی مزدا میتوانید وارد لینک فروشگاه شوید.


نمایندگی فروش مانیتور تصویری خودروهای ایرانی و خارجی با ضمانت 1 ساله ضبط تصویری,ارزان ترین و با کیفیت ترین مانیتور تصویری با ضمانت تعویض یک هفته ای ضبط تصویری