معرفی : بهترین دکتر دندانپزشکی در تهران

عوارض تنفسی عمل جراحی بینی | گرفتگی بینی بعد از عمل جراحی

دکتر گیلانی - جراح گوش حلق بینی

مشکلات تنفسی بعد از جراحی بینی

زاویه‌ی کوچک دریچه‌ی بینی

مشکلات تنفسی بعد از جراحی بینی معمولاً به خاطر فشرده شدن دریچه‌ی بینی و کوچک‌تر شدن زاویه‌ی آن به وجود می‌آیند. دریچه‌ی بینی فرد (هرکسی دو دریچه بینی دارد – یعنی در هر طرف بینی یک دریچه) را می‌توان به‌ عنوان زاویه‌ای توصیف کرد که در آن، تیغه‌ی بینی (جداره‌های بینی) به سوراخ‌های بینی می‌رسند، این قسمت موردنظر حدوداً 1.5 سانتی‌متر در داخل بینی قرار دارد. اگر این زاویه بعد از جراحی کوچک‌تر شود، توانایی تنفسی بیمار کاهش خواهد یافت.این اتفاق معمولاً بعد از جراحی رفع قوز بینی به وجود می‌آید. برای امتحان کردن مشکل‌دار شدن دریچه‌ی بینی، انگشت کوچک و شستتان را روی بینی بیمار قرار دهید مانند وقتی‌که می‌خواهید آن را فشار دهید و بکشید. نقطه‌ای که او می‌خواهد دستش را قرار دهد درست جایی است که قسمت نرم برآمدگی بینی او به قسمت استخوانی آن می‌رسد (حدوداً در نیمه‌ی بالای بینی او). حالا در حالی‌که با فشار کافی پوست را گرفته‌اید، این بافت را به ‌طرف پیشانی او حرکت دهید. اگر با بالا بردن پوست آن قسمت، بیمار می‌تواند بهتر نفس بکشد احتمال دچار مشکلی در دریچه‌ی بینی می‌باشد که البته می‌تواند آن را با جراحی برطرف کرد. این جراحی معمولاً شامل عمل برداشتن بافت یا از دیواره‌ی بینی بیمار (تیغه‌ی بینی)، از پشت گوش بیمار، یا در موارد جدی‌تر از یک گوشت بدن و سپس بازسازی دریچه‌ی بینی می‌باشد.

گرفتگی بینی

گرفتگی بینی  به‌ صورت موقتی و یا مزمن بعد از جراحی بینی رینوپلاستی رخ دهد. اکثر موارد گرفتگی موقت بینی بعد از جراحی بینی به خاطر تورم طبیعی بعد از جراحی می‌باشند. در اکثر موارد تورم داخلی و خارجی بینی، ورم در طی دو هفته از بین خواهد رفت. اگرچه، برطرف شدن ورم‌های داخلی ممکن است دو ماه  طول بکشد. برخی از جراحان از بسته‌های پنبه‌ی بینی یا اسپلینت‌های سیلیکونی برای بعد از جراحی استفاده می‌کنند. پوسته‌ پوسته شدن زخم‌ها در داخل بینی طبیعی است اما باعث کاهش گرفتگی تنفس بعد از جراحی بینی می‌شوند.گرفتگی مزمن بینی بعد از جراحی بینی (رینوپلاستی) جای نگرانی دارد و به خاطر بسیاری از مشکلات، برخی از موارد گرفتگی بینی ممکن است به خاطر خود جراحی بینی نباشند. خوشبختانه، مشکل گرفتگی مزمن بینی و مشکلات تنفسی بعد از جراحی بینی  در بلند مدت بندرت اتفاق می‌افتد.

آلرژی‌ها، پولیپ بینی، قرار گرفتن در معرض گرد وغبار و مشکلات سینوسی، همگی باعث بروز گرفتگی بینی می‌شوند. این مشکلات تنفسی درعمل جراحی بینی می‌توانند توسط یک متخصص گوش، حلق و بینی مورد ارزیابی قرار بگیرند و بر اساس این ارزیابی‌ها تحت درمان قرار بگیرند.در نهایت، زخم یا تغییر زیاد در ساختار بینی بعد از جراحی ریزوپلاستی می‌تواند در بروز مشکلات تنفسی نقش داشته باشند. خوشبختانه این مشکل معمولاً کمیاب‌ترین علت مشکلات تنفسی بعد از جراحی بینی  می‌باشد.

مراقبت‌های بعد از عمل بینی برای کاهش عوارض تنفسی

-دهانه‌ی حفره‌های بینی را دو بار در روز (صبح و قبل از خواب) با پروکسیدهیدروژن 3% (H202) با استفاده از یک گوش پاک‌ کن تمیز کنید. برای تمیز کردن خون خشک‌شده، دهانه‌ی حفره‌های بینی را با یک گوش پاک‌کن نم‌دار خیس و سپس خشک‌کنید.

-پزشک از بیمار می خواهد که روزانه از اسپری شستشوی بینی استفاده کنید. محلول سالنکس یا هیدراسنس را در هر حفره‌ی بینی 2 بار اسپری کنید و این کار را 3 تا 4 بار در روز یا هر وقت که نیاز داشته باشید، انجام دهید. این کار به کاهش ورم بعد از عمل و بهبود بخشیدن به تنفس کمک می‌کند.

-بعد از تمیز کردن حفره‌های بینی با H202 3%  به مدت 7 الی 10 روز، از پماد پلی اسپورین یا بسیتراسین در داخل حفره‌های بینی استفاده کنید. اگر بیمار نسبت به این محصولات حساسیت داشته باشد می‌تواند از وازلین استفاده کند.

 

برچسب ها : عوارض تنفسی عمل جراحی بینی - مشکلات تنفسی بعد از جراحی بینی - گرفتگی بینی بعد از عمل جراحی - درمان عوارض تنفسی عمل جراحی بینی

عوارض تنفسی  عمل جراحی بینی  | گرفتگی بینی بعد از عمل جراحی

مطالب پیشنهادی ما:

امروزه برای خرید قطعات یدکی خودرو خود میتوانید با فروشگاه لوازم یدکی که معرفی میکنیم بیشتر آشنا شوید و روی قطعات یدکی ارسالی این فروشگاه حساب باز کنید چرا که در بازار چراغ برق فعالیت دارند و میتوانید درب منزل و یا تعمیرگاه قطعات یدکی خود را تحویل بگیرید چرا که ما این فروشگاه را به رسمیت میشناسیم برای خرید لوازم یدکی تخصصی مزدا میتوانید وارد لینک فروشگاه شوید.


نمایندگی فروش مانیتور تصویری خودروهای ایرانی و خارجی با ضمانت 1 ساله ضبط تصویری,ارزان ترین و با کیفیت ترین مانیتور تصویری با ضمانت تعویض یک هفته ای ضبط تصویری