معرفی : بهترین دکتر دندانپزشکی در تهران

بینی کج یا پیچ خورده | مشکلات بینی کج یا پیچ خورده

دکتر گیلانی - جراح گوش حلق بینی

 

بینی کج یا پیچ خورده ، عمل بینی کج یا پیچ خورده دکتر گیلانی متخصص گوش حلق بینی فوق تخصص جراحی بینی

صورت باید هماهنگی‌ و تقارن در تمام اجزای صورت  که از نظر زیبایی شناسی دارای اهمیت فراوان می باشد وجود داشته باشد . در بین اعضای صورت مهمترین عضو که باید متناسب با دیگر اعضا باشد بینی است که نقش مهمی در زیبایی صورت دارد و بسیار همه افراد حائز اهمیت می باشد . در بعضی از مواقع بسیاری از افرادی که بینی شان شکسته و یا پیچ خوردگی بینی  دارد نیاز به عمل جراحی بینی دارند. و یا آنهایی که قبلا عمل کرده اند و هنوز بینی شان کج است به دنبال عمل های دوم و یا سوم هستند.

مشکل بینی کج یا پیچ خورده

یکی از بزرگترین مشکلات در زمینه ی سپتورینوپلاستی اصلاح بینی کج یا پیچ خورده می باشد زیرا دلایل متعددی برای کجی و پیچ خوردگی بینی وجود دارد، در ابتدا اولین اقدام جراح برای جراحی بینی تشخیص علت و روش های درمان می باشد. پس جراح باید قادر باشد که علت را به دقت تشخیص بدهد تا بتواند برنامه ای برای یک جراحی دقیق و مناسب ترتیب بدهد. برای اینکه  جراحی و درمان بینی، مناسب و موثر باشد، باید برنامه ی درمانی طوری باشد که در آن تعادل، تناسب، تقارن و اصلاح عملکرد بینی در نظر گرفته شود.

در این جا دلایل و درمان های بینی کج یا پیچ خورده  ، کمک بسیاری در دانستن ناهنجاری های آناتومیکی بینی به جراح می کند. در بینی های نامتقارن معمولا استخوان یک سوم بالای بینی یا غضروف دو سوم پایین بینی انحراف دارد. باید گفت که انحراف در محور عمودی بینی اغلب به شکل یک تابع سینوسی می باشد. در این قسمت نوک بینی هم می تواند در مرکز تقارن و هم می تواند در مرکز تقارن قرار نداشته باشد.

علت کج شدن یا پیچ خوردگی بینی چیست؟

-انحراف خارجی بینی

-پیچ خوردگی استخوان بینی

-پیچ خوردگی غضروف بینی

-انحراف داخلی یا سپتوم بینی

-مسئله ارثی

-شرایط محیطی مانند ضربه به بینی


در جلسه ی مشاوره با دکتر برای ارزیابی بینی  چه کارهایی انجام می شود؟

درهنگام جلسه ی مشاوره بینی شما هم از لحاظ زیبایی و کاربردی به خوبی ارزیابی می کند. دربیشتر موارد بینی کج یا پیچ خورده به سادگی‌تشخیص داده می شود .اما در مواقعی برای تشخیص جراح نیاز به گرفتن رادیوگرافی یا سی تی اسکن از بینی می باشد. جراح در مورد کودکان برای ارزیابی بینی باید دقت بسیاری انجام بدهد. چون در برخی‌ از آنان تشخیص مشکل است. در معاینات باید دقت زیادی به داخل بینی و اشکالاتی همچون انحراف تیغه میانی و سینوزیت داشته باشیم.

می توان به یک شکل دیگر  بینی کج یا پیچ خورده را توضیح دادو آن این است که محور عمودی بینی در خط میانی وجود ندارد. یکی ازمهمترین دلایل پیچ خوردگی یا بینی کج، ضربه به بینی است. پل بینی یا نوک بینی ممکن است به یک طرف صورت منحرف شده باشد. ممکن است هر دو مورد با هم اتفاق بیفتند.

در این قسمت نتها جراح باید انحراف ظاهری را بهبود بدهد ،بلکه باید دقت کند که از لحاظ عملکرد تنفسی هم این انحراف را درمان کند .زیرا اکثر بیماراناز بسته بودن  یک طرف بینی شکایت دارند. در نتیجه برای جراح این باید خیلی مهم باشد که فقط انحراف بینی از لحاظ ظاهری اصلاح نکند بلکه عمکرد تنفسی فرد را نیز بهبود بدهد.

اما باید بدانیم که مشکلات تنفسی و انسداد بینی بسیاری از بیماران به خاطر شکستگی سپتوم بینی و افتادگی طاق داخلی بینی می باشد.

در بیشتر افرادی که بینی کج یا پیچ خورده دارند و به جراحی ترمیمی نیاز دارند ( رینوپلاستی )، این گونه افراد مشکلی با استخوان بینی خود ندارند، بلکه مشکل آن ها با غضروف بخش میانی بینی می باشد که قبل ازآن  به شکل طاق وسطی بینی بوده است.

 

جراحی برای بینی کج یا پیچ خورده

-بیشتر مواقع نافرمی های بینی کج، به خاطر استخوان بینی است که قسمت بالایی بینی را تشکیل می دهد و غضروف های بینی در طاق وسط بینی قرار دارند.

-کلا بینی حساس می باشد یکی از قسمت های حساس بینی طاق وسطی بینی است که بسیار به ضربه حساس می باشد. چون غضروف های این قسمت به راحتی می توانند از استخوان بینی جدا بشوند.

-پس، در صورتی که استخوان بینی در بخش میانی قرار داشته باشد وغضروف ها از استخوان جدا شده باشند، بینی از نظر زیبایی شناختی کج به نظر می رسد.

-هنگامی که غضروف های نوک بینی در یک وضعیت کج قرار داشته باشند، سپتوم بینی و غضروف های نوک بینی دوباره به گونه ای بازسازی می شوند که کل بینی با هر قسمت از بینی هم تراز بشوند.

-در قسمتی از بینی که استخوان بینی هنوز کج و نامتقارن باشد، لازم است که جراح استخوان بینی را دوباره بشکند (جراحی استئوتومی) برای این منظور جراحی نیاز است که جراح بتواند استخوان بینی از سمت چپ و راست  را دوباره شکسته تا بتوان آن را به بخش میانی  بینی برگرداند و تعادلی بین همه ی قسمت های بینی برقرار کرد.

 

سپتوپلاستی

در بیشترموارد بینی کج یا پیچ خورده با انحراف سپتوم بینی نیز همراه است. به همین دلیل بیماران اغلب از انسداد یک طرفه ی بینی شکایت دارند. این کجی بینی باید صاف شود تا انحراف به طور موثر درمان شود.

استئوتومی

در واقع استئوتومی به معنای شکستن استخوان بینی است. در بینی کج یا پیج خورده، با کمک جراحی استئتومی می توان انحراف بینی را برطرف کرد. جراحی استئوتومی در موارد دیگری مانند صاف کردن انحراف پل بینی و برداشتن قوز بینی نیز کاربرد دارد.

چه راه هایی برای اصلاح کجی بینی یا پیچ خورده استفاده می شود؟

راه های زیادی برای اصلاح بینی کج یا پیچ خورده وجو دارد. البته  بینی می تواند در سه مرحله دچار انحراف شود:

-یک سوم بالایی: بخش استخوانی بینی را تشکیل می دهد

-یک سوم میانی: پل بینی را تشکیل می دهد که از غضروف تشکیل شده است

-یک سوم پایینی: نوک بینی را تشکیل می دهد.

در این قسمت برای تشخیص پیچ خوردگی بینی باید هر سه قسمت معاینه شود. بسته به شدت تغییرات در هر قسمت از بینی، جراح یک برنامه ی درمانی ترتیب می دهد که همه ی قسمت های بینی به خوبی در نظر گرفته شده است. باید بدانید که یک برنامه ی درمانی ساده برای یک پیچ خوردگی ساده و یک برنامه ی سخت برای یک پیچ خوردگی سخت در نظر گرفته می شود. بالاتر از همه چیز باید گفت برای موفقیت در اصلاح یک بینی کج، جراح بینی شما باید یک برنامه ی خیلی دقیق تنظیم کند.


 

برچسب ها : بینی کج یا پیچ خورده - مشکلات بینی کج یا پیچ خورده - جراحی بینی کج یا پیچ خورده - علت بینی کج یا پیچ خورده - درمان بینی کج یا پیچ خورده

بینی کج یا پیچ خورده | مشکلات بینی کج یا پیچ خورده

مطالب پیشنهادی ما:

امروزه برای خرید قطعات یدکی خودرو خود میتوانید با فروشگاه لوازم یدکی که معرفی میکنیم بیشتر آشنا شوید و روی قطعات یدکی ارسالی این فروشگاه حساب باز کنید چرا که در بازار چراغ برق فعالیت دارند و میتوانید درب منزل و یا تعمیرگاه قطعات یدکی خود را تحویل بگیرید چرا که ما این فروشگاه را به رسمیت میشناسیم برای خرید لوازم یدکی تخصصی مزدا میتوانید وارد لینک فروشگاه شوید.


نمایندگی فروش مانیتور تصویری خودروهای ایرانی و خارجی با ضمانت 1 ساله ضبط تصویری,ارزان ترین و با کیفیت ترین مانیتور تصویری با ضمانت تعویض یک هفته ای ضبط تصویری