معرفی : بهترین دکتر دندانپزشکی در تهران

کاشت حلزون مصنوعی | هزینه دستگاه کاشت حلزون مصنوعی

دکتر گیلانی - جراح گوش حلق بینی

متاسفانه در گذشته افرادی که شنوایی خود  را از دست می دادند دیگر تا اخر عمر نمی توانستند از شنیدن صداها لذت ببرند . تا به امروز که با پیشرفت فناوری و تکنولوژی بیشتر این بیماران با کاشت دستگاه حلزون مصنوعی می تواند تا حد زیادی شنوایی خود را به دست بیاورند و از شنیدن صداهای اطراف خود لذت ببرند.این دستگاه کاشت حلزون شنوایی یک دستگاه پزشکی الکترونیکی است کار حلزون گوش ( بخشی از گوش انسان ) را که دریافت سیگنالهای صوتی به مغز را انجام می دهد.

در واقع وجود این دستگاه حلزون شنوایی به طور مستقیم عصب شنوایی را تحریک می کند و به افرادی که ناشنوایی شدیدی دارند اجازه می دهد تا صدا ها را دریافت کنند .این عمل کاشت حلزون مصنوعی کار زیاد آسانی نیست . در حقیقت این گونه عمل‌های جراحی حساس بوده ، که همراه با بی‌هوشی، درد، و استفاده از داروهای مختلف و مخاطراتی می باشد. به طور دقیق بگوییم که یک جسم خارجی درون بدن فرد کار گذاشته می‌شود که مراقبت‌های خاصی می‌طلبد.


باید بدانید که این دستگاه کاشت حلزون مصنوعی دارای قسمت های  مختلف زیر می باشد:

-در قسمت اول میکروفون، که صدا را از محیط دریافت می کند.

-بعدی پردازشگر گفتار، که صداهای دریافتی توسط میکروفون را انتخاب و تنظیم می کند.

-در قسمت سوم فرستنده و گیرنده یا تحریک کننده، که سیگنال ها را از پردازشگر گفتاری دریافت می کند و آنها را تبدیل به ایمپالس های الکتریکی می کند.

-و در آخر ردیف الکترودی، مجموعه ای از الکترودها است که در گوش داخلی (حلزون) قرار می گیرند، این الکترودها ایمپالس ها را از تحریک کننده الکتریکی جمع آوری می کند و آنها را به نواحی متفاوتی از عصب شنوایی و سپس به مغز ارسال می کند.

 

گوش انسان از سه بخش تشکیل شده است که نقش حیاتی در شنیدن ایفا می کنند: گوش خارجی، گوش میانی و گوش داخلی.

در اینجا سه نوع کم شنوایی وجود دارد:

1-کم شنوایی انتقالی

2-کم شنوایی حس عصبی

3-کم شنوایی عصبی

در کم شنوایی انتقالی، موقتی که قابل اصلاح می باشد. در این نوع کم شنوایی، درمان دارویی یا جراحی می تواند مفید باشد. این کم شنوایی با سمعک اصلاح می شود.

بسیاری از رشته های اعصاب شنوایی ممکن است سالم باشند و امواج الکتریکی را به مغز انتقال دهند، اما به علت آسیب سلول های مویی بدون پاسخ هستند. این کم شنوایی معمولا دائمی است.

کاشت حلزون مصنوعی در واقع یک دستگاه الکترونیک است که بخشی از شنوایی را به افراد ناشنوا برمی گرداند. این دستگاه با عمل جراحی در گوش داخلی کار گذاشته می شود و توسط دستگاهی که در خارج از گوش قرار می گیرد فعال می شود. بر خلاف سمعک، این دستگاه کاشت حلزون مصنوعی صدا را بلندتر و آشکارتر نمی کند.

‌دستگاه حلزون شنوایی به طور مستقیم عصب شنوایی را تحریک می کند و به اشخاصی که ناشنوایی شدیدی دارند اجازه می دهد که اصوات را دریافت کنند. این دستگاه بدون استفاده از سلول های مویی آسیب دیده، صحبت ها و صداهای محیطی را به سیگنال های الکتریکی تبدیل کرده و این امواج را به عصب شنوایی می فرستد.

کاشت حلزون مصنوعی  از 18 ماهگی یا بیشتر انجام می شود .


کارهای قبل از جراحی کاشت حلزون مصنوعی

- ویزیت متخصص گوش و حلق و بینی 

- آزمایش‌هایی برای ارزیابی گوش داخلی و میانی.

- سی‌تی‌اسکن، ام ار ای (MRI، CT-Scan)

- پس از انجام آزمایش‌های لازم و تکمیل پرونده، بیمار کاندید عمل می‌شود.

اقدامات پس از عمل جراحی کاشت حلزون مصنوعی

- استفاده از آنتی‌بیوتیک مناسب طبق تجویز پزشک 

- فعالیت‌های معمولی 24 ساعت بعد از عمل شروع می‌شود.

- تا 7 روز نیاز به استراحت وجود دارد.

- مسافرت هوایی در صورت ضرورت از روز سوم بعد از عمل مانعی ندارد.

- اجتناب از سرفه‌های شدید، فین کردن، عطسه کردن و حرکات ناگهانی

- رژیم غذایی بعد از عمل مایعات شفاف است و در صورت تحمل رژیم نرم توصیه می‌شود.

عوارض جراحی کاشت حلزون مصنوعی

- عوارض در حین عمل شامل فلج عصب فاسیال و خروج مایع مغزی نخاعی از محل باز کردن گوش داخلی است.

- عواملی که به فاصله کوتاهی بعد از عمل جراحی رخ می‌دهد شامل عفونت و هماتوم محل عمل است.

- باید بدانید عوارض
کاشت حلزون مصنوعی طولانی‌ مدت که شامل جراحی گیرنده داخلی و یا خارج شدن الکترودها از محل خود است در صورت خراب شدن گیرنده داخلی می‌توان با جراحی مجدد آن را تعویض کرد. تعویض کردن گیرنده باعث کم شدن نتایج گرفته‌شده شنیداری نمی‌شود.

هزینه کاشت حلزون مصنوعی


هزینه برای انواع دستگاه های
کاشت حلزون مصنوعی با برند های مختلف کمی متفاوت است و شرط کمک هزینه کاشت حلزون شنوایی ، داشتن شرایط عمل کاشت حلزون است.که متاسفانه هزینه این عمل بالا می باشد.


برچسب ها : کاشت حلزون مصنوعی - عمل جراحی گوش - هزینه کاشت حلزون مصنوعی دستگاه حلزون شنوایی - عوارض کاشت حلزون مصنوعی

کاشت حلزون مصنوعی | هزینه دستگاه کاشت حلزون مصنوعی

مطالب پیشنهادی ما:

امروزه برای خرید قطعات یدکی خودرو خود میتوانید با فروشگاه لوازم یدکی که معرفی میکنیم بیشتر آشنا شوید و روی قطعات یدکی ارسالی این فروشگاه حساب باز کنید چرا که در بازار چراغ برق فعالیت دارند و میتوانید درب منزل و یا تعمیرگاه قطعات یدکی خود را تحویل بگیرید چرا که ما این فروشگاه را به رسمیت میشناسیم برای خرید لوازم یدکی تخصصی مزدا میتوانید وارد لینک فروشگاه شوید.


نمایندگی فروش مانیتور تصویری خودروهای ایرانی و خارجی با ضمانت 1 ساله ضبط تصویری,ارزان ترین و با کیفیت ترین مانیتور تصویری با ضمانت تعویض یک هفته ای ضبط تصویری