معرفی : بهترین دکتر دندانپزشکی در تهران

شکستگی استخوان گوش | استخوانچه های گوش

دکتر گیلانی - جراح گوش حلق بینی

آسیب یا بد شکلی استخوان های کوچک که استخوانچه گوش نامیده می شود .باعث کم شنوایی می شود.

عفونت حاد،ضربه به سر،نقص مادرزایی در استخوانچه گوش ،شکستگی استخوان تمپورال و قطع زنجیره استخوانی باعث شکستگی استخوان گوش می شود.

به طور کلی شکستگی زنجیره منجر به کاهش شنوایی می شود.

دو نوع شکستگی در تمپورال وجود دارد: عرضی و طولی

شکستگی طولی استخوانچه گوش  اغلب باعث کم شنوایی حسی عصبی ملایم تا متوسط که الگوهایی شبیه آکوستیک ضربه نشان می‌دهد.از آنجایی که خط شکستگی از کانال گوش خارجی می‌گذرد، احتمال پارگی پوست و خونریزی، بدون تغییر وضعیت شنوایی وجود دارد. شکستگی های داخلی بیشتر ممکن است سبب خونریزی در گوش میانی یا گسیختگی زنجیره استخوانی شود.

زمانی که زنجیره استخوانی جابه‌جا می‌شود،کم شنوایی انتقالی شدید رخ می‌دهد که نیاز به جراحی گوش میانی است.

شکستگی عرضی استخوان تمپورال معمولاً از دهلیز گوش داخلی عبور می‌کند. که باعث تخریب لابیرنت غشایی همراه با کاهش کامل شنوایی و عملکرد دهلیزی می‌شود. وبه دنبال ضربه ممکن است سرگیجه شدید و فلج عصب هفتم جمجمه‌ای برای مدت چند هفته وجود داشته باشد.

درمان شکستگی استخوانچه گوش :

-بازسازی  استخوانچه هایگوش : عفونت، ضربه، تومورانتقال صوت ازمحیط به  گوش  داخلی را محتل می کندو برای همین بازسازی استخوانچه گوش به بهبود شنوایی کمک می کند.

-آسیب استخوان های چکشی،سندانی،رکابی گوش :این سه استخوان گوش میانی را تشکیل می دهند.جراح از طریق کانال های گوش به این استخوان ها دسترسی پیدا کرده و شکاف های را در قسمت پشتی گوش ایجاد می کند. و استخوانچه  گوش را ترمیم می کند.

-تعویض سه استخوان :با استفاده از پروتز های اتوگرافت و هموگرافت انجام می شود و با یک جز مصنوعی یا همان پروتز استخوان ها را درست می کند.

در صورتی که این جراحی جواب نداد پزشک با استفاده از سمعک ،شنوایی را به بیمار بر می گرداند.

کاربرد سمعک در بیماران با شکستن استخوانچه های گوش:

در صورتی که با جراحی وضعیت شنوایی بیماران بهبود پیدا نکند یا بیمار شرایط جراحی را نداشته باشد، مثلا بیمار شرایط بیهوش شدن را نداشته باشد به دو صورت می توان به شنوایی وی کمک کرد:

1-سمعک های استخوانی: این سمعک ها به صورت هدباند یا سمعک عینکی قابل استفاده است. مدار سمعک بر روی استخوان پشت گوش قرار میگیرد و بیمار از طریق استخوان گوش صدا را می شنود.

2-سمعک های مرسوم : در این سمعک ها می توان از سمعک داخل گوشی یا پشت گوشی استفاده کرد.

 


برچسب ها : شکستگی استخوان گوش - استخوانچه های گوش - چگونگی شکسته شدن استخوان گوش

شکستگی استخوان گوش | استخوانچه های گوش

مطالب پیشنهادی ما:

امروزه برای خرید قطعات یدکی خودرو خود میتوانید با فروشگاه لوازم یدکی که معرفی میکنیم بیشتر آشنا شوید و روی قطعات یدکی ارسالی این فروشگاه حساب باز کنید چرا که در بازار چراغ برق فعالیت دارند و میتوانید درب منزل و یا تعمیرگاه قطعات یدکی خود را تحویل بگیرید چرا که ما این فروشگاه را به رسمیت میشناسیم برای خرید لوازم یدکی تخصصی مزدا میتوانید وارد لینک فروشگاه شوید.


نمایندگی فروش مانیتور تصویری خودروهای ایرانی و خارجی با ضمانت 1 ساله ضبط تصویری,ارزان ترین و با کیفیت ترین مانیتور تصویری با ضمانت تعویض یک هفته ای ضبط تصویری